Avatar billede mik28 Seniormester
25. maj 2004 - 18:49 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

grafisk brugerflade

Min mandrake instalation booter op i ren tekstmode. Det er nok fordi jeg har slettet standart brugeren :-) Hvad skal jeg skrive for at starte KDE
Avatar billede oz2kas Nybegynder
25. maj 2004 - 18:54 #1
startx :-)
Avatar billede mik28 Seniormester
25. maj 2004 - 18:56 #2
der kan du se hvor lidt jeg ved. Tak for det
Avatar billede Slettet bruger
25. maj 2004 - 23:54 #3
Og du kan også vælge at starte i en anden runlevel. Lige nu er den sandsynligvis sat til at starte i runlevel 3, som netop er tekstmode. Hvis du sætter den til runlevel 5, vil der komme en grafisk login, hvorefter den automatisk starter KDE (eller Gnome, eller hvad du nu vælger).

Se nærmere oplysninger om runlevels på http://www.linuxbog.dk/admin/bog/runlevel.html
Avatar billede oz2kas Nybegynder
02. juni 2004 - 17:44 #4
så må du hellere lukke dit spørgsmål igen :-)
Avatar billede mik28 Seniormester
02. juni 2004 - 19:52 #5
okay, lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester