07. juni 2004 - 14:00Der er
10 kommentarer og 1 løsning
overføre nøgle
Hej,
Jeg har en hovedformular (henviser til opgavetabel) hvorfra jeg gerne vil kunne åbne en anden formulat (henviser til underopgave tabel) således at jeg "overfører" hovedformularnøglen til underopgave tabellen)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
You can do it it a number of ways. If you want to create a new record in the "underopgave tabellen" then use something like this just after the line of code you use to open the form.
Det lyder som en situation, hvor man kan bruge en underformular: Lav de to fomularer, åbn hovedformularen i dasignvisning og træk underformularen fra databasevinduet over på hovedformularen. Vælg det felt, som binder de to formularer sammen.
OK Nu har jeg fået det til at køre primært via Hekla...
Nu står så tilbage at når jeg har oprettet en underopgave (vha underopgave formularen) så ville jeg gerne at det var muligt straks at oprette en ny underopgave uden at skulle ud af hovedformularen- jeg har prøvet at få vba til at slette alle felter - men der sker bare det at den første oprettede underopgave bliver overskevet i tabellen.
Tak for jeres tålmodighed - men jeg har først været tilbage med fuld skrue her til morgen
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.