24. juni 2004 - 10:53Der er
12 kommentarer og 1 løsning
apache 2 og win98
hej eksperten..
jeg sidder her på en gammel P2 med 96mb ram og win98, jeg har installeret apache 2, men hvad så? der er et ikon i mit sys-tray (en fjer med et stop-skilt på), når jeg kører musen hen over eller dobbeltklikker, skriver den at der ikke er nogle services installeret... hvordan skal jeg så starte min webserver op?
det eneste der er i programgruppen der minder om det jeg kender fra win2k og xp, er "start apache in console".. men der sker ikke rigtig noget, andet end at maskinen fryser... er det fordi at apache ikke KAN køre på 98 eller hvad sker der?
ja, ved godt at det langt fra er optimalt, men det er bare midlertidig arbejdsstation, som pt ikke har netværksforbindelse... så det er bare så jeg kan lave et eller andet.. :)
dette er hvad der står i error-loggen, efter et opstartsforsøg, hvor jeg slukkede computeren, efter den ikke svarede i 10 min: [Thu Jun 24 11:25:10 2004] [notice] Parent: Created child process -477049 [Thu Jun 24 11:25:11 2004] [notice] Child -477049: Child process is running [Thu Jun 24 11:25:11 2004] [notice] Child -477049: Acquired the start mutex. [Thu Jun 24 11:25:11 2004] [notice] Child -477049: Starting 250 worker threads.
En udviklings maskine er typisk karakteriseret ved: * man kan ikke connecte til den fra internet * max. antal samtidige bruger er 1 hvilket gør at dårlig multithreading og dårlig sikkerhed ikke betyder noget.
tak for hjælpen og undskyld ventetiden, havde fuldstændig glemt tråden
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.