Avatar billede ahara Nybegynder
25. juni 2004 - 13:44 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Reklamation hos SHG

Hej

Nogen der kender til hvordan de håndterer en reklamation? Jeg købte et bundkort d. 5/5-2003 og det er defekt nu. Er lidt bange for at sende det til dem og så de konstanterer at der ingen fejl er eller det er mig der har lavet fejlen og så sender mig en regning på 400kr. Er det en bedre løsning bare at købe et nyt kort eller?

Nogen erfaringer med SHG?

Tak
AHR
Avatar billede exp Juniormester
25. juni 2004 - 13:49 #1
test det hos en kammerat, og virker det stadig ikke, så er det vel dit argument overfor shg...
Avatar billede miss-g Seniormester
25. juni 2004 - 13:56 #2
Der står på deres side, hvordan de håndterer reklamationer:
http://www.shg.dk/

Se under support.
Avatar billede miss-g Seniormester
25. juni 2004 - 13:57 #3
Vi har selv lige købt en del hardware hos dem (bundkort, cpu og kabinet) - men de fejler ikke noget *S*
Avatar billede rkhdk Nybegynder
25. juni 2004 - 15:41 #4
jeg sendte et bundkort, cpu og ram som RMA ( www.eksperten.dk/spm/508798 )
De fandt så ud af at det var rammen, og jeg skulle betale 515kr (1time løn og fragt) for det.

Så de tager timeløn for at finde fejlen (320kr ex mome) olus fragt hvis du ikke selv har leveret den hos dem
Avatar billede bb_maze Nybegynder
25. juni 2004 - 17:55 #5
Nej, de tager ikke timeløn for at finde fejlen hvis der er en fejl, og hvis du kun sender det produkt der er fejl på. Så hvis du er sikker på at der er fejl på dit bundkort, så burde der ikke kunne ske så meget ved at sende det ind.

Du skal dog selv betale fragten den ene vej.

Hygge
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester