Hvis du selv skal bygge fra source fordi du ikke kan finde en pasende binær version, så skal du have samme Unix på den box som du bygger på (medmindre du vil til at rode med cross compilere - og det tror jeg ikke at du vil).
Jeg tror egentlig godt jeg kan finde en passende binær version af Imagemagick, hvis "passende" er at forstå som en Imagemagick beregnet til webhostens Unix.
Men Imagemagick skal vel stadig kompileres, hvilket jeg ikke kan gøre når imagemagick er uploadet til webhosten....-eller har jeg misforstået noget?
Du har nok ret. Måske ligger årsagen i det første du skrev, at webhosten ikke giver mig rettigheder til at anvende executables files. Det kan være derfor mine php-script ikke kan finde imagemagick. I så fald ligger problemet jo ikke i installationen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.