Jeg har brugt hele dagen på at installere min nye computer og internet adgang virker godt nok men der står ikke noget om hvordan man læser min email. Jeg bruger worldonline
Gå ind i funktioner, konto og opret en ny. indtast navn, derefter e-mail adresse, (det samme som dit brugernavn) der efter i pop(et eller andet) skriver du ( mail.worldonline.dk ) og i smtp skriver du ( smtp.worldonline.dk ) så skal du bare gøre som computeren siger du skal gøre. Og så skulle du kunne læse mails.
fcs >> slap af :) manden er ikke skyldig før andet er bevist. Vær dog overbærende overfor den nyankomne. Der står ingen steder at man ikke må bruge 300 point i første spørgsmål hvis man har et problem, eller hvad.
x-mann >> jeg kender desværre ikke worldonline\'s system. Vil blot nævne ikke alle er lige overbærende på eksperten. Det er et fedt sted, mange informationer og velvillig hjælp - og så er der den del vi måske ikke er så stolte af...
Takker jeg skulle ellers lige til at spørge om i alle er så bange for nyankomne her? Jeg kan jo ikke gøre for at jeg ikke har forstand på computere. Det ser ud som fcs og scoredur står lige
Som jeg skrev i mit indlæg tidligere fandt jeg det ret suspekt at man efter 10 minutter på eksperten bruger alle sine point. Det er et mønster som er set mange gange og alle gangene har det været fusk. Hvis det ikke er tilfældet her, så undskylder jeg naturligvis mange gange ;-) Jeg er bare MEGET træt af fuskere. Ydermere er jeg træt af at der er pointinflation her på eksperten, men det er jo en gammel diskussion.
x-mann>> Undskyld den lidt bryske tone. Jeg er bare meget træt af folk der snyder og dermed ødelægger et fedt system. Velkommen til eksperten - må du lære så meget som jeg har lært herinde ;-)
Hvordan opretter eller retter jeg en e-mail-adresse ? Dette gøres på www.worldonline.dk => Services => Tjenester => Personlige oplysninger => ændring af mail-oplysninger.
Hvad skulle jeg ellers gøre? jeg er ny her og jeg skulle bruge et svar her og nu og det virkede, jeg er ikke den der bruger computere ret meget så hvad skulle jeg gøre med 300 point. jeg fik anbefalet eksperten af min søn der bor i NewYork med hans mor.
ljweb>> Det har du helt ret i. Jeg undskylder som sagt min hårde tone - jeg kunne bare ikke lige forstå (og kan til dels stadigvæk ikke) at man bruger alle sine point 10 minutter efter at man er blevet oprettet.
x-mann>> 30 point havde været rigeligt. Der er mange flinke peroner herinde (og jeg plejer at være en af dem) som gerne hjælper for langt mindre end de point du har sat af her!
x-mann >> der er mange gratis emailudbydere i verden. hotmail er en af de største, mailcity er en anden m.v. Her kan du selv vælge din email. Du kan også snakke med WOL om at skifte email (normalt dit brugernavn@). Det står sikkert i din mail
Ellers kan vi nok finde ud af noget hvis du har brug for en nemmere mail adresse :)
200 til fcs og 100 til scoredyr Tak for hjælpen. vi ses en gang når/hvis jeg bliver computer geni og jeg kan hjælpe en af jer. og igen tak for de hurtige svar.
Takker og selvfølgelig skal du da bare sige til hvis du har mere at spørge om. Dog synes jeg at 200 point er lidt for meget for den hjælp jeg her har givet. Vil du ikke have nogle af dem tilbage - jeg synes 200 er for meget
OK, så siger jeg da tak. Hvad mener du med afmelde? Hvis du mener afmelde inde under din brugerprofil (findes ved at klikke på dit brugernavn), så betyder det at du ikke længere ønsker at være på eksperten. Hvis du ønsker at fortsætte her, så skal du ikke gøre noget. Du modtager 5 point hver dag gratis og dem kan du spare op og bruge senere hen på nye spørgsmål
det var godt vi kunne guide dig igennem. :-) ha en hygsom tur ind i cyberverdenen =)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.