Avatar billede rudibrent Nybegynder
23. juli 2004 - 22:39 Der er 3 kommentarer

Konfigurering af digitalt videokamera

Hej alle jer som ved noget om digital video.

Jeg har et Panasonic digitalt videokamera som jeg har optaget en film med på båndet i camcorderen. Denne film vil jeg gerne have lagt ind i Windows Movie Maker for at kunne redigere den. Jeg bruger et Fire-Wire kabel som forbindelse mellem camcorderen og min PC. Kommunikationen fungerer kan jeg se (ikon for Panasonic camcorderer i Windows Movie Maker samt at Movie Makeren spoler filmen tilbage til starten i camcorderen. Jeg navngiver filen som filmen skal have når den placeres på hardidisken. Herefter afbrydes seancen og der kommer en dialogboks frem som skriver at der ikke kunne forsættes idet afspilningsenheden (camcorderen) ikke er rigtigt konfigureret.

Hvorledes løses dette problem, idet der mig bekendt ikke er medleveret nogen CD rom med software til camcorderen når der skal placeres videofiler på harddisken ved overspilning fra camcorder til PC. Umiddelbart kan jeg ikke se hvorledes camcorderen kan konfigureres. Der står heller intet om dette i manualen som fulgte med camcorderen.

Venlig hilsen
hrb
Avatar billede Kim Neesgaard Seniormester
23. juli 2004 - 23:01 #1
Denne er da vist en dublet!!
Avatar billede Kim Neesgaard Seniormester
05. september 2013 - 15:51 #2
Jeg kan slet ikke huske historien i dette, men kan vi lukke sagen?
Avatar billede Kim Neesgaard Seniormester
26. september 2013 - 16:08 #3
Afsluttes.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester