Avatar billede ps76 Forsker
26. juli 2004 - 16:43 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Ikon problem

Jeg er lige skiftet fra Avant browser tilbage til IE. Men der er noget galt med ikonerne på mit skrivebord.
Jeg har f.eks. nogle ikoner for internet banker liggende, og når jeg klikker på en af disse, åber printer driveren ! Jeg har opdaget, at på højreklik menuen ligger "Udskriv" øverst. Og sikkert også på venstreklik, for hvis jeg bare markerer et link og så trykker Enter, så åbner printeren også.
Bemærk: Det gælder også nye link, som jeg lægger ud EFTER at jeg har skiftet til IE, enter ved at trække hjørnet af en hjemmeside ud på skriveborden - som ellers er den hurtigste og smarteste måde - eller ved at højrekllikke og vælge "opret genvej".
Det var det ene problem.
Det andet er, at jeg godt ville lave ikonerne om til mere "relevante" ikoner. Det plejer man at kunne gøre ved at højreklikke, vælge egenskaber, og så skulle der være en knap ved navn "skift ikon". Men det er der ikke. Der er kun èt faneblad, "generelt", og der er intet tilbud om at skifte ikon.
Hvad er der sket mon? Og hvordan kommer jeg tilbage til normalen igen??
Avatar billede forevernewbie Nybegynder
26. juli 2004 - 17:54 #1
Avatar billede ps76 Forsker
26. juli 2004 - 18:11 #2
Det er så prøvet - men ændrede ingenting, desværre. Den siger stadig "udskriv" i stedet for Åbn, også med nye ikoner.??!
Avatar billede majsmarken Nybegynder
26. juli 2004 - 18:28 #3
Hmmm... den har være omtalt tidligere her på eks. - jeg prøver at finde den...
Avatar billede majsmarken Nybegynder
26. juli 2004 - 18:36 #4
Avatar billede ps76 Forsker
26. juli 2004 - 18:48 #5
Så er det også prøvet - uden held.
Avatar billede majsmarken Nybegynder
26. juli 2004 - 18:54 #6
Hmmm... den har være omtalt tidligere her på eks. - jeg prøver at finde den... Dog ikke de første par timer - spisetid osv. nu...
Avatar billede majsmarken Nybegynder
26. juli 2004 - 20:23 #7
... Det var spisetid...

Jeg kunne ikke finde tidligere indlæg om (næsten) samme; men noget i retning af at din PC efter afinstalation af Avant browser nu ikke ved hvilket program der skal startes ved *.HTML filer.

I InternetExplorer: [Funktioner][Internet indstilninger][Programmer][Internet Explorer skal kontrolere om ... ][X] [OK]

og/eller

I InternetExplorer: [Funktioner][Internet indstilninger][Programmer]Nulstil Webindstilninger] [OK]

og/eller

Find en tilfældig *.HTML fil i din PC (via stifinder).
[SHIFT][HøjreMusseTast] - Åbn med... og find InternetExplorer i listen...

Såååå ???
Avatar billede ps76 Forsker
26. juli 2004 - 20:42 #8
Bingo !! Dit første forslag - "iE skal kontrollere..." virkede ikke. Heller ikke den med at finde en html fil.
Men så snart jeg prøvede at nulstille webindstillinger, så var den der !
Tak for hjælpen. Giv mig lige et "svar" så skal du få velfortjente point!
Avatar billede majsmarken Nybegynder
26. juli 2004 - 20:50 #9
.. så er der måske nogle enkelte fluepins der skal omstilles igen til DIT ønske (og ikke Microsoft's)

Generelt: WindowsUpdate...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester