Avatar billede donnac Nybegynder
30. juli 2004 - 15:59 Der er 3 løsninger

Abode Photoshop miniature

Hej.

En som ved og man kan danne sine fotos om, til små miniature ikoner, men et enkelt klip ? De skal bruge som knapper på en hjemmeside.
Avatar billede bernie Nybegynder
30. juli 2004 - 17:26 #1
har ikke photoshop inde men mener det er image>image sice der kan du selv lave størlsen om
Avatar billede Slettet bruger
30. juli 2004 - 18:06 #2
Hvis billederne skal være lige store, er det nemmeste at lave en action der resizer alle billederne og evt. gemmer´dem et fast sted.

I din værktøjsbar i højre side skulle der gerne være en fane der hedder actions, her kan du sætte den til at optage det du gør ved et billede.

Det kunne være at du resizer billedet til en størrelse og derefter gemmer det et sted, herefter kan du sætte den til at kører denne action ved et enkelt klik og så bliver billedet lavet mindre og gemt.
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. juli 2004 - 16:40 #3
Det letteste er at anvende automatisk web galleri til denne opgave. Med 3 klik med musen generere photoshop et komplet web tgaleri, med html sider, thumbnails og billeder nydeligt placeret i egne biblioteker og uden af ændre orginalerne.

Herefter er det bare at slette alt andet end bibliotekem med thumbnailes i, så er du kørende
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester