Avatar billede webcreator Nybegynder
04. august 2004 - 18:41 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Deaktivere history - tillad ikke frem og tilbage

Hej Eksperter.

Jeg har brug for, i vores forum, at kunne deaktivere history'en, så data ikke gen-sendes. Nogen der har erfaring med dette?
Avatar billede roenving Novice
04. august 2004 - 20:04 #1
Du kan ikke deaktivere browserens grundlæggende funktioner ...

Men du kan f.eks. gøre som Eksperten gør, sætte et timestamp eller et sessionid på alle submits ...
Avatar billede webcreator Nybegynder
04. august 2004 - 20:16 #2
Så vidt jeg kan se, så har jeg da ikke mulighed for at hoppe tilbage efter at have smidt et indlæg som nu
Avatar billede webcreator Nybegynder
04. august 2004 - 20:17 #3
Hov, jeg tager fejl. Mit problemer ser ud til fint at være løst ved blot at gå til den pågældende side efter et nyt indlæg vha. en header("location. ..");
Avatar billede Søren Bech Morsing Praktikant
04. august 2004 - 21:18 #4
roenving: lige nysgerrig, hvordan vil du bruge sessionid på submits?
Sessionid er vel hele tiden det samme??
Avatar billede roenving Novice
04. august 2004 - 21:28 #5
Ja, men det tillader også at du i session-variabler kan opbevare den nødvendige info til at undgå problemer ...

-- og det er værd at bemærke, at det Eksperten gør, er at sende en til en respons-side, som så redirecter tilbage til den side svaret blev lagt fra, så response-siden ikke optræder i history !-)

Hvis I har prøvet at have knas med forbindelsen lige omkring en afsendelse af en kommentar/svar, vil I have haft mulighed for at opdage, at man faktisk kan nå at rette i teksten indtil respons.php har haft fat i den og trykke på send igen, muligheden for en dobbelt afsendelse er simpelthen elimineret, for hvis man når at trykke send i det øjeblik, respons får fat i kommentaren, ignorerer scriptet det simpelthen pga. timestampet i kaldet !-)
Avatar billede webcreator Nybegynder
10. august 2004 - 00:25 #6
Nogen svar ? :)
Avatar billede roenving Novice
10. august 2004 - 00:29 #7
Kunne du da bruge noget ?-)
Avatar billede webcreator Nybegynder
12. august 2004 - 13:14 #8
Jeg fandt en rimelig simpel løsning.

Hver bruger har eget login til systemet. Det betyder at den nyeste post som brugeren har oprettet, er den som han netop skal sendes til. Så det var bare at selecte fra databasen med parametrene :

1) Hvor ejeren til en post er "mig selv" (ham som opretter)
2) Den nyeste post oprettet af "mig selv".

Rimeligt simpelt :)

Skal vi dele en sjat points ? :)
Avatar billede roenving Novice
12. august 2004 - 15:28 #9
Oki '-)
Avatar billede roenving Novice
07. september 2004 - 04:25 #10
-- og tak for point ;~}
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester