08. august 2004 - 12:12Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Kabelmontering af hardisk/brænder
hej mit spørgsmål består i jeg har en DVD brænder + almindelig brænder + 2.stk 40gb hardisk de 2.brændere er koblet til samme kabel.og til bundkort de 2.hardiske er koblet sammen og til bundkortet er dette rigtigt forbundet da jeg syntes den er lang tid om at starte op min processor er en XP 2400+ og jeg har 1024 ram. styresystemet er windows prof.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Hej kan du se alle 4 hardware´s når du er i windows..? og har du prøvet at koble fx. dvd-brænderen fra starter den så hurtigere på? men jeg vil mene at det ikke skulle have det store at sige med at starte op. har du jumpet dem rigtigt? såen fx. at Dvd-brænderen er master og cd-brænderen er slave og det samme med dine harddiske, jumperen sidder bag på hardisken/cd-drevet, det er en lille plastik ting meget lille som du så kan flytte fra ben til ben.
Ikke for noget, men hvorfor nøjes du ikke med at bruge DVD brænderen og udkobler den almindelige brænder? DVD brænderen klarer også de almindelige CD'er uden problemer.
Normalt ville jeg kun koble HDD'er på den primære og DVD-brænderen på den sekundære.
Hvor mange Sekunder drejer det sig om?? Har lige sat en DVD brænder i min så den nu har en harddisk, et dvd-drev, en cd-brænder og en dvd-brænder. synes ikke der var den store forskel på mine start op tider. Og det er vel at mærke i en compaq med en athlon 650 mhz og 192 mb ram.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.