Avatar billede fiffi Novice
10. august 2004 - 20:14 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Oprette poster ud fra ubundne felter

Jeg har oprettet en tabel hvor jeg skal registrere 4 score pr. gang. Istedet for at tabellen indeholder SpillerID, Dato og, Score1, Score2, Score3, Score4 - vil jeg gerne have at der istedet oprettes 4 poster med SpillerID, Dato, Scorenr og Score. Derved får jeg en væsentlig bedre mulighed for at lave statistik. Mit problem er derfor at jeg skal have lavet nogle ubundne felter hvor jeg kan indtaste SpillerID, Dato, Score1, Score2, Score3 og Score4 - hvorefter der automatisk sker en oprettelse af 4 poster ud fra disse felter. Hvordan det ? Håber der er nogle der kan hjælpe mig ?
Avatar billede fdata Forsker
10. august 2004 - 21:22 #1
Opret en OK knap, der udfører følgende i sin OnClick hændelse:

for i=1 to 4
  strsql="INSERT INTO DinTabel(SpillerID, Dato, Scorenr og Score)" & _
        " SELECT " & Me.SpillerID & "," & Me.Dato & "," & Me.Scorenr & "," & Score& i
next i

(Husk at sætte ' om de felter, der er tekster)
Avatar billede fdata Forsker
10. august 2004 - 21:23 #2
.. ups. Mindre tyrkfejl:

for i=1 to 4
  strsql="INSERT INTO DinTabel(SpillerID, Dato, Scorenr og Score)" & _
        " SELECT " & Me.SpillerID & "," & Me.Dato & "," & Me.Scorenr & "," & Me. Score & i
  DoCmd.RunSQL strsql
next i
Avatar billede fiffi Novice
11. august 2004 - 08:51 #3
Jeg har en Score-ID som er et felt med automatisk nummerering. Skal dette med i SQL-sætningen, eller kan jeg "nøjes" med de felter jeg vil skrive i. Hvis feltet skal med hvad værdi skal det så have?
Avatar billede weinreich Nybegynder
12. august 2004 - 15:24 #4
Hvis du har et felt som er et autonummer vil dette blive indsat automatisk når man bruger INSERT, derfor skal du ikke bekymre dig om det ^^

weinreich
Avatar billede fiffi Novice
19. august 2004 - 16:54 #5
Jeg beklager at jeg først vender tilbage nu, men pga. lynnedslag har min internetopkobling været ude af drift. Jeg har prøvet dit forslag fdata som ser fint ud. Jeg får dog stadig en syntaksfejl. Er der noget jeg har misforstået. Jeg vedlægger her min kode. Det skal siges at mine felter ikke er helt de samme som i mit første indlæg.

Private Sub cmdOpretScore_Click()
strsql = "INSERT INTO Score(Spiller-ID, Dato, Serie og Score)" & _
        " SELECT " & Me.KnytTilSpiller & "," & Me.txtDato & "," & 1 & "," & Me.txtScore1
DoCmd.RunSQL strsql
End Sub
Avatar billede fdata Forsker
19. august 2004 - 23:28 #6
Umiddelbart ser det jo fornuftigt ud, så det kunne være datatype-fnidder. Du skal sætte ' om tekster og datoer skal formateres som f.eks. #12/24/2004# (se i hjælpen om Datoformater). Kunne det være forklaringen?
Avatar billede fiffi Novice
02. september 2004 - 12:52 #7
I må undskylde jeg først vender tilbage nu. Jeg kan simpelthen ikke få det til at virke, men svaret ser meget fint ud, så jeg lukker det igen.
Avatar billede fdata Forsker
02. september 2004 - 22:36 #8
No problem. Tak for point  ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester