Avatar billede charlie2000 Nybegynder
15. august 2004 - 21:38 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

win xp kan ikke se partition

hey

mit problem er:
jeg har en 40 gigabyte disk som normalt sidder i en win 2000 maskine, men når jeg så propper den over i min win xp maskine kan den se disken men ikke partitionen. jeg har prøvet alt med jumpere uden held. lige nu sidder den i en ekstern usb kasse unden den virker.

plz help
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
15. august 2004 - 21:46 #1
Kan partitionen ses i diskhåndtering ?
Hvis den kan, hvad er status så ?
Avatar billede belle Nybegynder
15. august 2004 - 21:46 #2
højreklik på my computer og vælg manage.. gå ind under disk management og se om du kan se disken der.
derinde kan du osse tildele den et drev bogstav sætte den som aktiv partition eller formatere drevet.

det øverste er navene påden engelske udgave. har ikke lige en dansk xp ved hånden men det skulle være til at finde ud af allievel
Avatar billede charlie2000 Nybegynder
16. august 2004 - 19:47 #3
disk management kan sagtens se disken men ikke partitionen. den kommer frem med signatur halløj hver gang jeg starter disk management, det hjælper ikke at trykke vidre der!

partition magic kan heller ikke se partitionen, men godt disken.

skal måske lige siges at disken har været formateret med ntfs på win xp maskinen.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
16. august 2004 - 20:08 #4
Avatar billede charlie2000 Nybegynder
16. august 2004 - 20:24 #5
nu har jeg lige prøvet at smide den over i min win 2000 maskine igen og den kan heller ikke se partitionen nu. så nu er den formateret. det må så blive den langsomme, kedelige metode, reconstruct data :-(
Men jeg vil nu gerne have en forklarring på hvorfor min partition er væk. så hvis der er nogen der lige ved hvorfor så skriv endelig :-D

p.s. lukker tråden om 2 dage.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester