19. august 2004 - 15:03Der er
9 kommentarer og 2 løsninger
Egen "autocomplete"
Er der nogen der har en god ide til en "autocomplete" -funktion (lavet i VBA, forestiller jeg mig) som ved indtastning i en celle sammenligner med en liste eller en andet ark og foreslår ord som figurerer i listen.
Kunne du bruge den funktion, der ligger i Excels datahåndtering?
Hvis din liste står i f.eks. IV1:IV100, og du vil have din bruger til at skrive i A1, stiller du dig i denne og vælger Data > Datavalidering og vælger Liste i dialogboksens Tillad-vindue. Herefter skal du pege på din liste.
I din A1 vil brugeren nu møde en dropbox, når han aktiverer cellen. Indtaster han noget i cellen, som ikke står i listen, får han en fejlmeddelelse. Klikker han på dropboxen, får han listen at vælge fra.
Det er ikke en autocomplete, men det lugter da lidt af fisk!
X-lars>> Som du selv siger er det jo ikke helt det jeg havde forestillet mig, men tak for forsøget.
Jeg søger altså stadig en "autocomplete" -funktion, på samme måde som man i Access får med en Komboboks hvor den efterhånden som man taster foreslår ord fra listen, men også kan indtaste værdier som ikke figurerer i listen (BegrænsTilListe sættes til Nej).
Et forslag. Det er ikke perfekt, men det kan du måske selv ordne.
Opret en combox fra controlelementer på arket. Nanvgiv din autocomleteliste Listen.
Indsæt denne makro i arkets eget kodemodul (højreklik på arkfanen og vælg Vis programkoder. Ændre Range("E:E") til det område hvori du ønsker listen vist.
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range) If Not Intersect(Target, Range("E:E")) Is Nothing Then With ComboBox1 .Top = Target.Top .Left = Target.Left .Width = Target.Width .Height = Target.Height + 3 .LinkedCell = Target.Address .ListFillRange = [Listen].Address .Visible = True .Activate End With Else ComboBox1.Visible = False End If End Sub
Men... hvordan refererer jeg til et område i en anden fil, jeg har prøvet med "C:\Documents and Settings\CS\Dokumenter\Datakilder\[SagsListe.xls]Ark1!$A$2:$C$99".Address, men det virker ikke.
Hvordan skal den skæres (det er jo nok noget med at jeg skal bruge ' i stedet for ") OG hvordan får jeg TAB til at virke så den springer videre til næste felt når jeg trykker TAB i comboboksen
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.