22. august 2004 - 14:57Der er
35 kommentarer og 1 løsning
flytte ødelagt harddisk over i anden comp.
Hej
Jeg har en harddisk med fejlen inaccessible_boot_device der kom efter en partionering. Kan jeg flytte den over i en anden computer, og på en måde hente data'erne ud? kan ikke starte computeren på den ødelagte harddisk. Evt. med et program?
ehh, Bag på din disk, sidder en jumper, (evt. to), og sædvanligvis sidder der på harddisken et mærkat som fortæller hvordan jumperen skal sidde, for at disken er master, slave eller cableselect. cableselect har jeg ikke de gode erfaringer med, så jeg sætter altid jumperen som master/slave
I din comp, sidder et ide-kabel (eller to), som forbinder diske til motherboard, (ide-port), med plads for tilslutning af to/fire enheder. Masterdisk sætter jeg altid i det sidste stik på kablet, og slave i den første. Hvis du sætter to diske på, som begge er master, vil du få bøvl med at starte din comp.
Du kan bruge runtime uden at betale, ulempen består i at du er nødt til at åbne de enkelte filer som programmet finder, for at du kan gemme dem på en ny disk. Betaler du, kan du blot kopiere f.eks. et helt dir med filer, over til den brugbare disk, uden at skulle åbne dem først
nu er jeg lidt forvirret. skal de sidde sådan:? gult kabel: brænder - harddisk(virker) - bundkort hvidt kabel: dvd - harddisk(virker ikke) - bundkort og ingenting skal pilles af?
ok nu ser det sådan ud: hvidt kabel: harddisk(virker ikke(slave)) - bundkort gult kabel: brænder - harddisk(virker(ved ikke om den er master?)) - bundkort
jeg ved ikke om den fungerende harddisk er master? Bliver den ikke nød til at være det, hvis den har kørt alene i computeren
Nu er jeg ikke helt med... Du har en disk, som har siddet i en anden comp, og som er i stykker. For at få fat i filer på disken, sætter du den over i en comp som fungerer. Den comp har et gult og et hvidt kabel. På det gule, sidder en disk og cd-drev På det hvide, prøver du så at sætte den ødelagte disk, for at kunne køre runtime på den.
det sidder sådan her: hvidt kabel: harddisk(virker ikke(slave)) - bundkort gult kabel: brænder - harddisk(virker(ved ikke om den er master?)) - bundkort
Med gratis versionen af runtime, skal du åbne filerne førend du kan gemme dem. Og når du åbner en fil, laver programmet også en "tmp" fil, som du så kan kopiere. den hedder dog ikke det samme som den originale fil.
Og jeg kender desværre ikke andre programmer, men mener der er et par stykker mere.
har hentet 6 forskellige nu, og ingen af dem virker! Nogen låser under scanning, andre finder kun volapyk, nogle laver også programfejl. Kun GetDataBack virker, men koster penge!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.