23. august 2004 - 08:04Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Problem med "Order: Bring to back" med billede
Hejsa og godmorgen,
Jeg er lige begyndt at prøve på at sætte billeder ind i forms, men jeg ser ingen mulighed for at arrangere billeder og inputboxe over og under hinanden VALGFRIT!
Fx har jeg et billede, jeg vil have arrangeret under nogle inputboxe, men billedet lægger sig henover og dækker for dem istedet. Ligesom i Word, kunne jeg godt bruge en "Bring to back" funktion.
Ligeledes søger jeg også en måde at "hæfte" inputboxe til "Option Groups", så ALLE input boxe i den pågældende option group "hænger ved", når man eksempelvis vælger at flytte option groupen.
Igen godmorgen, og håber I kan give mig et svar :)
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Lidt afhængigt af dit design, så kan man da markere flere elementer ved at klikke og så trække musen (der kommer en firkant) hen over de elementer man vil flytte. Deres indbyrdes afstand bevares derved. Evt. kan du markere flere ved at holde shift nede.
Ved ikke om det var det du efterlyste, eller om jeg har misforstået noget.
Men det jeg mente var, at man skulle kunne vha. koden flytte option groupen KUN... Dvs opt_grp.top = nytX og opt_grp.left = nytY - Således at ALT inden i optiongroupen fulgte med.
Dette er så imidlertidigt et problem, da jeg også har textfelter inde i denne options group, og de "gider" sq ikke "hænge fast" .. Så, mit forsøg er ikke muligt, har jeg så fundet ud af.
Men tak alligevel :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.