26. august 2004 - 10:19Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Rotation med ekstra effekt.
Takke være thulstrup fik jeg lavet et flot simpelt rotations funktion. Nu kommer det jeg simpelhen ikke kan finde udad. I actionscriptet neden under, er der pil_mc og pil_mc2, det jeg gerne vil have at den gør efter følgende er: Når man eks. har trykket på Nord og pil_mc og pil2_mc så vender sig mod syd (-180 grader) så efter nogle få sek så rotater pil2_mc tilbage til nord (180 grader). Håber at det er forklaret rigtigt.
Jep, når man trykker på eks. Vest, så drejer pil_mc og pil2_mc mod Vest, også efter ca. 5 sek, så drejer pil2_mc mod Nord, hvor pil_mc stadig vender imod Vest.
barklund, det virker vist ik helt perfekt. Funktionen virker men, når den reset pil2_mc, så virker pil_mc ikke korrekt, den kan ikke finde udad at dreje de rigtige grader.
oh yeah!!!, jeg siger endnu en gang rigtig mange tak, men jeg synes at du skal lave et svar i det andet spørgsmål, du fortjener de 60 point.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.