Avatar billede pollas Nybegynder
28. februar 2001 - 17:24 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Helligdage mv. i Outlook 2000

Hmm, jeg tænkte på:

Kan man ikke lægge lokale (danske) predefinerede helligdage osv. ind i Outlook-kalenderen, så man får en markering af, hvornår det fx. vil være dårligt at planlæge hvad-ved-jeg?

Eller er Outlook-kalenderen simpelthen ikke smart nok...
Avatar billede james_t_dk Juniormester
28. februar 2001 - 17:29 #1
En gang for meget længe siden, da jeg brugte outlook, fandtes der en fil på microsofts hjemme side, der tillod en at få danske helligdage. (der fandtes for mange andre lande, men DK var en af mulighederne!!!!
Avatar billede padde Nybegynder
28. februar 2001 - 17:41 #2
det kan man stadig - har selv - ksn ikke huske hvor filen lå . men den er der :)
Avatar billede pollas Nybegynder
28. februar 2001 - 17:50 #3
Woops - fandt selv svaret (efter at have søgt lidt hos Microsoft).

Og som eksempel til efterfølgelse her først metoden: Søgte på \'Helligdag\' i (tada) HJÆLPEN.

Hvorfor får man aldrig gjort det ordentligt...?

De er i Outlook2k integreret, og kan finde sunder indstillinger/kalenderinstillinger/tilføj helligdage.

Såmænd...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester