05. september 2004 - 14:24Der er
10 kommentarer og 5 løsninger
hjælp til excel ark (beregning)
hej ...
jeg har fået lavet et regneark til min bror, så han kan holde styr på sine arbejdstider/dage.
1.Jeg har lige et spørgsmål, er det muligt at hvis jeg fx i felt B2 skriver dato 05/09-2004 skal skal den i felt C2 skrive hvilken dag den pågældene dato er. altså i dette tilfælde SØNDAG. ?
2. er det muligt at få regne ark til at vise hvad han har tjen i kr hver dag, udfra hvor mange timer han har været på arejde ?
altså har han været på arbejde i fx 4 timer, skal den ta de 4 timer der står i E2 og kange det med hans timeløn som er 46. et eller andet. også gange de 46. med 4, så der i felt F2 kommer til at stå han har total tjent 184 kr den dag ?
3.sidst men ikke mindst vil jeg også høre, hvis det i spørgsmål 1 kan lade sig gøre, er det så også muligt at få den til at lægge et evt. tillæg til pr time, som han har lørdag samt søndag ?
håber i kan forstå hvad jeg skriver :D jeg kan evt. kontaktes via msn shearer_fan@hotmail.com
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
3. I F2 skriver du =E2*(46+HVIS(C2="Søndag";10;HVIS(C2="Lørdag";9;0)))
10-tallet efter Søndag er tillægget for søndage og 9-tallet efter Lørdag er tillægget for lørdage. Tilægget lægges til timesatsen på 46 kr. INDEN der ganges med timetallet.
mahp -> Det betyder ikke noget, hvad tillægget (i hvert tilfælde i den her sammenhæng). Med mit fremsendte forslag kan du meget enkelt ændre tillæggene, da de står i et felt for sig. Jeg har altså ikke brug for at kende størrelsen på tillæggene for at kunne ændre dit regneark, så du kan sagtens sende det som det er.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.