Avatar billede cpz_ Nybegynder
08. september 2004 - 15:33 Der er 8 kommentarer

komme ind på router

hej .. jeg har en ST LAB router men jeg ved ikke hvordan jeg kan komme ind på den og åbne og lukke porte ..
Avatar billede benneharli Juniormester
08. september 2004 - 15:56 #1
Hvad hedder routeren?
Avatar billede benneharli Juniormester
08. september 2004 - 16:07 #2
Er den trådløs?

Prøv at sætte din PC til DHCP og gå ud i prompten og skriv ipconfig /all, så skulle du gerne få af vide hvad din gateway hedder. Herefter skriver du denne IP i din browser. Her bliver du promptet for et password. Kender du ikke dette skal det være i den dokumentation du fik med, eller det kan resettes bag på routeren (som regel)

Er lige ved at finde en manual.
Avatar billede benneharli Juniormester
08. september 2004 - 16:11 #3
Avatar billede benneharli Juniormester
08. september 2004 - 16:22 #4
Din routers standard IP er 192.168.1.1 subnet 255.255.255.0
Dvs at hvis din PC er sat til DHCP får den en IP i den range.

Åben din browser og skriv http://192.168.1.1

Der er default ikke noget password.

Herfra bliver du nød til at skrive hvad du vil åbne og forwarde
Avatar billede cpz_ Nybegynder
08. september 2004 - 16:51 #5
Hej benneharli jeg har skrevet det der http://192.168.1.1 og der er password , så trykkede jeg også restart men der stadig pass på .. hilsen cpz_
Avatar billede benneharli Juniormester
08. september 2004 - 17:22 #6
Har du prøvet at trykke på reset knappen bagpå... Evt. tage strømmen fra, holde den inde, sætte strøm til vente 5-10 sek og så slippe?
Avatar billede harthimmer Nybegynder
08. september 2004 - 18:56 #7
prøv at skrive admin som password
Avatar billede benneharli Juniormester
25. september 2004 - 22:14 #8
Er der sket noget her? ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester