11. september 2004 - 14:10Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Linksys WRT54G sikkerhed
Jeg er den glade ejer af en Linksys WRT54G trådløs router, som simpelthen kører fantastisk, men hertil kommer det sig så, at sikkerheden ved trådløst aldrig er den samme som ved kabel.
Nu er mit spørgsmål så, hvad gør jeg?
Jeg har selvfølgelig været inde på opsætningen af routeren, og du altforbarmende der er meget man kan indstille, og det række min egen viden IKKE til.
Hvis jeg f.eks. vælger menu'en: Wireless --> Wireless Security, kan jeg her vælge mellem ikke mindre end 4 forskellige.
* WPA Pre-Shared Key * WPA RADIUS * RADIUS * WEP
Hvis jeg vælger en af dem, fremkommer der en længere liste med alt muligt man kan indstille...
Lige inden folk så siger: Læs manualen, så vil jeg sige - deri står ikke meget brugbart på de områder - så flinke er Linksys nu heller ikke *gg* Men hvis I selv har, eller kender til opsætning af sådan en fyr, så siger jeg mange tak for en GULDVEJLEDNING i trin-for-trin !! :D
Endvidere har jeg erfaret, at standard opsætningen på routeren, under menuen: Security --> VPN --> har disse 3 punkter som enablet - hvad betyder de, og skal de stå sådan?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Du skal klart vælge WPA eller radius. Radius løsninger kog WPA radius kræver at du har opsat en radius server så det leteste er at anvende WPA preshared keys.
IPSec er en VPN standard de fleste supportere, f.eks. windows, cisco og mange andre. Denne standard kan du bruge dil at lægge yderligere sikkerhed på dine trådløse forbindelser, med VPN er forbindelsens data strøm ikke blot krypteret (f.eks. med WPA) men den køre i en krypteret tunnel.
PPTP er microsofts egen VPN protokoo, den er lidt gammel, men der er god at have de amnge stadig kan kører PPTP
L2TP er en tredie VPN standard.
Om du skal have den enablet eller ej bestemmer du selvfølgelig selv. Hvis du aldrig forestiller dig at du vil køre vpn over dine trådløse forbindelser, så slå dem fra, ellers beholder du dem bare.
I øbrigt kan du bruge googles define mulighed for at finde ud af hvad noget sådan betyder. Prøv f.eks. i google st søge på define:L2TP
Jamen, det var sgu nemt nok jo - Mange tak for hjælpen... Nu har en kammerat og jeg prøvet at lave lidt ulovligt med en anden PC, for at se, om diverse programmer osv. kunne finde igennem til linien, men nix - virker perfekt !!!!
Tak for hjælpen, og 110 points til dig, for din vejledning !!
DMZ er en demilitariseret Zone og også her er der lidt forvirring i begreberne. Hvis det skal være helt rigtig sættes et tredie netkort i firewallen og på dette netkort, placeres usikre tjenester som web, mail og ftp servere. Dette betyder at selv om en hacker skulle kompromittere f.eks. web serveren, kommer han ikke ind på det interne netværk, hvor f.eks. fil og print serveren står.
I dag er der nogle enheder der er begyndt at kalde det dmz nor de afsætter en port som åben, men det er rent salgs gas og har intet med dmz at gøre i virkeligheden
Hvis du vil teste din sikkerhed, så har jeg skrevet et par artikler om hacker værktøjer for administratore, isæt del 1 kunne være interessant, men der kommer de del om trådløse hackerværktøjer snart
Tror jeg har helt styr på det... Vidste godt det med DMZ og "standard" porte var rent gas - og den er skam deaktiveret for mit vedkommende :D Skulle bare have det bekræftet *g* Endnu engang tak !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.