12. september 2004 - 10:50Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Fejl ved skrivning til ekstern disk
Hej.
Jeg har købt en Maxtor DiamondMax plus 9 160 GB harddisk. Den virker ganske udemærket, når den sider intern på IDE kablet. Men nu har jeg så købt et USB kabinet, samt et USB 2 pci kort (da jeg i forvejen kun har USB 1.1) Og nu er det så at problemerne opstår:
Når jeg sætter disken i kabinettet og starter XP ser det hele umiddelbart ud til, at virke fint. Men når jeg begynder at skrive til disken, kommer følgende fejl i en gul bobbel efter et lille stykke tid:
{Delayed Write Failed} Windows was unable to save all the data for the file m:\xxx. The data has been lost. This error may be caused by a failure of your computer hardware or network connection. Please try to save this file elsewhere.
Hvorefter det ser ud som om, at disken restarter.
Jeg har forsøgt at søge efter et svar forskellige steder, og er kommet frem til et par løsnings forslag, som jeg alle har forsøgt uden held:
1. "Enable write caching on disk" er slået fra.
2. Jeg har opdateret mit chipset med en ny driver. (chipsettet er: North bridge: VIA VT8366A KT-266A. South Bridge: VIA VT8233)
3. Jeg har kørt alle de tests man kan køre ved hjælp af powermax programmet fra maxtors hjemmeside mens disken sidder internt. Men uden fejl. Samt low level formateret den. Har dog heller ikke en fornemmelse af, at det er harddisken der er selve harddisken der er problemet.
Er der nogen der ved hvad der kan være galt, og eventuelt ved, hvad jeg skal gøre for at løse problemet. HVIS det altså kan løses?
Har set det samme problem med de USB harddiskkabinetter aldi solgte for nylig..der var tale om dårligt usbinterface/manglende overholdelse af usb-standarden..ved ikke om det er tilfældet for dig, men symptomerne er de samme
Jeg har også set et par steder, at det skyldes manglende understøttelse fra chipsettet. Så jeg vil forsøge en af de nærmeste dage forsøge, at teste drevet hos en kammerat, for at finde ud af, om det er kabinettet, eller min maskine den er gal med.
Det er ganske vist længe siden der er kommet indlæg på dit spørgsmål. Nu lukker du det, men blev problemet løst? Og i givet fald, hvad var løsningen? Det er vigtigt andre kan læse den.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.