Avatar billede memnenth Nybegynder
14. september 2004 - 20:03 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Størrelsen af browservinduet samt gemme billeder andet end .bmp

Hej !

Det er første gang jeg prøver at spørge om hjælp her, så jeg håber at jeg er havnet det rigtige sted ;-)

Jeg har et tastatur med genvejstaster så jeg kan starte min I.E. op med den side jeg gerne vil have - desværre er browservinduet ikke maksimeret når det starter op, hvilket irriteret mig noget, når jeg nu kan gøre det med genvejene på skrivebordet o.s.v. Hvordan kan jeg 'tvinge' mit XP til altid at starte vinduer op maksimeret ?

Når jeg surfer rundt på nettet finder jeg ind i mellem billeder, som jeg gerne vil gemme, og derfor højreklikker på og vælger 'gem som' men her på det seneste har jeg åbenbart fået reduceret mine muligheder til kun at kunne gemme det som bitmap/bmp... og ikke .jpg som langt det meste jo er. Hvordan i al verden er det gået til, og hvordan kan jeg rette på det ?

Og nu jeg er ved at klage min nød ;-) Når min I.E. starter op lige efter starten, så synes jeg at den er meeeeget lang tid om det, men det er som sagt kun første gang den starter op, når først jeg er i gang, kommer nye vinduer ganske hurtigt - er der mon noget at gøre ved det ?

På forhånd tak for jeres hjælp - det ser virkelig ud til at der er rigtig mange herinde der har tjek på rigtig mange ting :-)

Med venlig hilsen

Carsten
Avatar billede hub Nybegynder
14. september 2004 - 20:10 #1
Avatar billede memnenth Nybegynder
14. september 2004 - 20:17 #2
Tak for den del :-) Det hjalp rigtig meget - på en dejlig nem måde, når man altså kender tricket ;-)
Avatar billede memnenth Nybegynder
14. september 2004 - 20:20 #3
Hmmm hvordan gør man lige det ?
Avatar billede miko67 Nybegynder
14. september 2004 - 20:21 #4
"Når min I.E. starter op lige efter starten, så synes jeg at den er meeeeget lang tid om det" -> måske skal du gå i internet-options, delete internet temporary files, delete all offline content  og se om ikke det hjælper (hvis der er "fyldt op" her, så er det i hvert fald et typisk problem).
Avatar billede hub Nybegynder
14. september 2004 - 20:22 #5
http://eksperten.dk/spm/508902  der er en del om det sidste problem her--det er tilsyneladende ikke helt ukompliceret..
Avatar billede memnenth Nybegynder
14. september 2004 - 20:31 #6
Tak for den med at slette 'temporary internet files' - det var vist meeeget længe siden jeg havde gjort det *rødme* ;-)

Det klarede vist samtidigt mit problem med at kunne gemme billeder som .jpg

Tusind tak for jeres tid og hjælp:-)

Mange glade hilsner fra

Carsten
Avatar billede hcma Novice
15. september 2004 - 15:52 #7
memnenth  >>  hvorfor tager du selv point ??? hub gav dig jo løsningerne på begge problemer.  Du burde have bedt hob om at lægge et svar, som du så kunne acceptere. Da du selv har tage pointene tilbage, bør du hurtigst muligt oprette et "pointspørgsmål til hub" i samme kategori, henvise til dette spørgsmål og få hub til at lægge et svar som du efterfølgende accepterer.
Avatar billede memnenth Nybegynder
16. september 2004 - 01:01 #8
catbody >> Det var - som jeg skrev - første gang jeg prøvede dette forum, hvilket så beklageligvis bevirkede at jeg selv kom til at tage pointene. Så hvis hub gerne vil have de points han/hun naturligvis har fortjent, så skal han/hun da bare sige til...
Avatar billede hub Nybegynder
16. september 2004 - 01:05 #9
Ingen problemer i det -set fra min side.. Jeg regnede da også med at det var tilfældet. Gem de points til en anden god gang :-)
Avatar billede hcma Novice
16. september 2004 - 06:50 #10
memnenth >>  sorry for min "hårde" tone, havde ikke bidt mærke i at du er ny herinde.
Som ny kan du med fordel læse dette: http://expfaq.1go.dk/
Og så lige inden jeg glemmer det: Velkommen til eksperten
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester