19. september 2004 - 08:20Der er
3 kommentarer og 1 løsning
reset bios
Jeg har nok lige dummet mig grundigt! Jeg var inde i min BIOS og ændre opsæfningen til 'load optimal settings' det var noget rigtigt skidt da min pc nu ikke vil starte op. Det vil sige at computeren kører med sort skærm.
Mit spørgsmål er nu er der en måde at komme ind i BIOS'en igen for at ændre eller skal jeg bare se mig om efter en ny pc.
Mød en af Nordens fremmeste eksperter i adfærdsdesign – Morten Münster, der bl.a. har skrevet ” Jytte fra marketing er desværre gået for i dag” – på Computerworld Cloud & AI Festival.
Hej. På bundkortet er der formentligt en jumper du kan løfte fra enten pin 1-2 til 2-3 eller omvendt, der har til formål at resette bios. Kig i din manual til bundkortet, der hedder den formentligt "clear CMOS"; du skal bestemt ikke købe en ny pc.
larholm :> smider du ikke lige et svar? Dit råd virkede fint.
Jeg slukkede PC'en, flyttede en jumper fra pin 1-2 til 2-3 og tilbage. startede min PC igen og vups så var den der. Efterfølgende skulle jeg dog rette datoen i BIOS'en.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.