21. september 2004 - 22:06Der er
31 kommentarer og 1 løsning
hvad for smertestillende piller er der tale om?
Min kæreste har været hos lægen i dag, og fået nogen smertestillende piller.. Hun havde mega ondt, og tog derfor en af de piller, og nu ryster hun, og har mere og mere ondt
om pillerne, som jeg ved af: De er små og runde, og har en hvid-brun farve
Nogen der ved hvad for en slags piller der kunne være tale om?
Men vagtlægens nummer må du da kunne finde? Jeg ved ikke hvordan sådan noget fungere, men kunne det ikke tænkes han har mulighed for at få adgang til journaler?
det håber jeg... Regner også med hun bliver nødt til at ringe til vagtlægen Mener bare ikk en læge, burde kunne lave en sådan fejl, med smertestillende medicin
Nej, men det kunne vel tænkes at han har givet det han mente var det rigtige medicin men så har overset en detalje - astma, allergi eller andet (ved ikke hvad jeg snakker om, er som sagt ikke læge)
Tror desuden det er ret svært at bestemme hvilke piller det er ud fra så få detaljer. Det kunne jo i realiteten være vitamin piller. Har hun ikke fået en dåse/bøtte med dem i hvor der står noget på?
Ok. Men der står intet på pillerne hun har fået? Altså har hun ikke fået dem i en eller anden form for indpakning, eller fik hun bare en enkelt deroppe?
hun fik dem enkeltvis i en pose, og der står ikk noed på dem Hendes syn er også begyndt at blive svækket nu.. Kan det være noget beroligende medicin i stedet for? Ved ikk hvordan morfin piller virker, men det kan da ikk være sådan noen, vel?
Ring til vagtlægen, han kan se din journal, men at han kan se hvilke piller der er tale om, kræver jo at hendes læge har tastet det ind og at han har elektroniske journaler.
Morfin kan godt give de symptomer du beskriver. Synes bliver ikke svækket, men man bliver døsig og føler at man sejler lidt.
Har han stillet en diagnose og ved hvad hun har ondt af ? Måske burde i lige finde ud af det først.
hendes problemer: Hun r blevet tæsket af sin x (og jeg må ikk smadre ham :o( og hun har fandens ondt i underlivet nu.. Det r nogle små runde piller, så går ud fra de ikk r specielt store...
politiet vil ikk gøre ned ved hendes x, selvom der er blevet vidnet af både hende og andre, der har set det.. Har ikke ringet til lægevagten da hendes mor ville gøre det. Og hendes læge, sagde at hun skulle tage pillerne, hvis hun havde smerter
jaah.. men hendes mor siger bare, hun skal tage flere af de piller Så derfor skriver hun til mig for at få hjælp.. for at få at vide hvad hun skal gøre.. Og selvfølgelig vil jeg så gøre alt hvad jeg sådan lige kan for at hjælpe hende
Sig til hende at hun ikke må tage flere piller end præcist det antal som lægen har foreskrevet at hun må tage. Jeg tvivler på at hun må tage alle 4 på een gang. Tag 1 ad gangen med mindst 3-4 timer imellem. Det skulle ca være den tid, som piller er om at komme ud af kroppen igen - igen afhængigt af hvor mange milligram der er i pillerne. Hvis der er den mindste tvivl, skal lægevagten kontaktes.
Hun har taget 4 piller, inden jeg nåede at finde ud af hvad det var.. håber på det bedste.. Og tror sq ikk hun tager flere af dem, sådan lige foreløbig..
roenving - hmm nu ved jeg ikke om jeg læser dit indlæg korrekt, men opfordre du til at han skal tæske ham? :o for så vil jeg da mene det er lige voldsomt nok at opfordre til.
Jeg ville nærmere gøre som jeg tror det var klojs der sagde det, lade politiet klare det, tæsk fører bare til endnu flere problemer.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.