Avatar billede heyde Nybegynder
22. september 2004 - 09:11 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Firewire: Skal der være strømstik på?

Hejsa,
Jeg skal til at købe et firewire indstikskort til min computer, da jeg skal kunne tilslutte/oplade min iPod.

Spørgsmålet er:
Skal der være et strømstik på det firewirekort jeg køber? Kan iPod'en f.eks. kun blive opladt, hvis firewirekortet har et strømstik i måsen?
Ellers har jeg tænkt på at købe denne sag:
http://www.officeit.dk/templates/product.asp?productguid=130%2D27&groupguid=11031

På forhånd tak for hjælpen
Avatar billede locturian Nybegynder
22. september 2004 - 09:15 #1
Der er allerede strømledere i firewire porten, så hvis din iPod understøtter det, kan den sagtens oplades mens den sidder tilsluttet....
Avatar billede heyde Nybegynder
22. september 2004 - 09:18 #2
ok, det lyder jo fint.
Hvad er så fordelen ved at købe et firewire kort, hvor der sidder et strømstik på (altså sådan et som man også sætter i en intern harddisk f.eks.)?
Avatar billede locturian Nybegynder
22. september 2004 - 10:17 #3
Må indrømme, at det har jeg aldrig set - Men kan forestille mig at det kan være smart hvis man gerne vil tilslutte noget strøm adapter værk til udgangen, så man fx. kan oplade sin telefon mm.
Avatar billede draeber Nybegynder
22. september 2004 - 13:59 #4
Fordelen er at du så slipper for at trække for meget strøm igennem PCI-porten, som jo trods alt har begrænsede mængder strøm til rådighed. Hvis du kun skal bruge det til f.eks. et videokamera, som jo har egen strømforsyning er det ikke nødvendigt med strømstik, men i det øjeblik at du skal trække strøm igennem FW-porten, kan det vise sig at være en fordel... og det skal du jo, når du skal oplade din Ipod.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester