Avatar billede lauritsen Nybegynder
23. september 2004 - 23:42 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

CVS loginfo regexp

Jeg har nu Googlet i dagevis og har fundet mange guides til brugen af loginfo med CVS -- men ingen, der beskriver syntaksen for filtre med regulære udtryk i selvsamme loginfo-fil. Jeg er vandt til regexp-syntaksen fra eksempelvis egrep, men den er noget anderledes. Jeg har dog fundet ud af, at man er nødt til at escape parenteser og eller-tegn (|), osv.

MEN, kan nogen her fortælle mig, hvorfor følgende regulære udtryk virker på filer i "modul/issues/dk/"-direktoriet, men ikke på filen "heroes-da.dbl" (i modul/legends/)?

modul/\(issues/dk\|legends/heroes-da\.dbl\)
Avatar billede lauritsen Nybegynder
24. september 2004 - 15:25 #1
Til en løsning, der genkender både filen modul/legends/heroes-da.dbi og alle filer i biblioteket modul/issues/dk/ gives 100 point.
Avatar billede lauritsen Nybegynder
26. september 2004 - 17:22 #2
Er der virkelig ingen, der ved det? Ikke nok points? Ok, så giver vi maksimumpoint.
Avatar billede lauritsen Nybegynder
31. oktober 2004 - 19:38 #3
Hmm...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester