26. september 2004 - 19:14Der er
11 kommentarer og 1 løsning
RegExp og resize
Hejsa.. Jeg har denne kode der checker hvor stor en fil er i bredden:
set regcon = new RegExp regcon.pattern = "\[img\](.*?)\[\/img\]" regcon.ignoreCase = true regcon.Global = true
sti = regcon.replace(tekst, "$1")
Dim MyArray MyArray = Split(sti, "/", -1, 1) ' MyArray(5) indeholder mappenavnet ' MyArray(6) indeholder filnavnet Path = "d:\web\case-modding.dk\www\pic\guide\" & MyArray(5) & "\" & MyArray(6) Path = Split(Path,"<br>")(0)
' Create instance of AspJpeg Set Jpeg = Server.CreateObject("Persits.Jpeg") ' Compute path to source image
' Open source image Jpeg.Open Path
if Jpeg.Width < 300 then
tekst = regcon.replace(tekst, "<img src=""$1"" onclick=""popup(''$1'',''Billedevisning'');""><br>Klik for at forstørre billedet!")
else
tekst = regcon.replace(tekst, "<img width=""300"" src=""$1"" onclick=""popup(''$1'',''Billedevisning'');""><br>Klik for at forstørre billedet!")
end if
Set Jpeg = Nothing
Problemet er at hvis jeg har 2 steder i min kode hvor der bliver lavet en replace, bliver nr. 2 billede automatisk sat til den samme bredde værdi som det første billede har. fx: jeg har et billede som er 12px i bredden. Det finder min kode ud af og den sætter IKKE en width="300" i min <img> kode.. Hvis jeg så har et billede nr. 2 der er 500px i bredden får den ingen begrænsning på 300 i width.. Kan i hjælpe mig med at få det til at fungere :)
og så put hele baduljen i en løkke, så du kun erstatter een af gangen til der ikke er flere. Det tager sin tid, så hvorfor gør du det ikke ved upload og putter resulatet i en database, og trækker bredden derfra?
hejsa... har nu fået gjort så det hele kommer i en db.. Men skal stadig bruge et loop.. Hvordan kan jeg lave sårn et? Min variabel tekst er en tekststreng hentet fra en request.form tidligere i scriptet...
har slet ikk nogen lykke :S Ved ikk hvordan jeg skal lave den..
<---------------------------------------------------> Nu er der vel ingen, der er forpligtet til at svare. <--------------------------------------------------->
Nååå nej.. Men man regner vel med at der i det mindste kommer et enkelt svar, enten hvis man ikke kan hjælpe mere, eller hvis man bare ikke har haft tid til at kigge på tingene..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.