27. september 2004 - 11:48Der er
13 kommentarer og 2 løsninger
Poster fra en tabel til en anden
Føje poster fra en tabel til en anden ved hjælp af en tilføjelsesforespørgsel. Dette har jeg oprettet nu. Mit problem er så, at når jeg vil overføre en ud af 20 poster, tager den dem alle med.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Ok jensen dette er jeg med på - du misforstår mig. Når jeg skriver poster, det er måske også forkert at skrive sådan. Jeg har en kartotek hvor jeg indskriver kunder m.m - der har jeg så indskrevet foreks. 20 kunder. Det kalder jeg poster. Så er det at jeg lige vil overføre en kunde (post) til en anden kartotek, men der er det at den tager alle kunder (poster) med. Håber det var lidt bedre.
Dette har jeg sat ind i knappen. Private Sub Kommandoknap64_Click() DoCmd.SetWarnings False DoCmd.OpenQuery "QRYbekræft" DoCmd.OpenQuery "QRYsletforespørgsel" MsgBox "Aftalen er bekræftet, og forespørgsel er slettet." DoCmd.SetWarnings True DoCmd.Close End Sub
bravida > Jeg sendte dig en ny database kl 06:00 imorges.
Dit kriterie i tilføjelsesforespørgslen var Is Not Null. Når alle poster bliver overført til Aftalebekrævtelse, er det fordi de opfulder kriterierne. Kontroller din Tabel "Forespørgelse" om ikke feltet "Forespørgelse" er udfyldt med en dato. Er dette tilfældet, så prøv at sææte feltet til Null (tom streng) i bare een af posterne og kør koden igen. så er jeg sikker på, at det fungerer.
Hej mugs - ja har været den igennem nogle gange i dag. Jeg tror at jeg bliver misforstået. Jeg har lavet en makro som hedder udskriv denne rapport, det virker og udskriver kun denne ene rapport. Sådan er det også jeg vil havde at der skal gøres i forespørgsel, ikke udskriv men øverfør til anden tabel + slet i forespørgsel. Mugs kikker lige på dette du skrev nu.
Sådan fungerer det også. Jeg er på arbejde, og har ikke Access på denne maskine. Hvis det ikke er altafgørende at få det færdig nu og her, synes jeg vi skal vente til jeg er hjemme. Det er kun et simpelt forståelsesproblem, og det bør ikke tage din tid.
Jeg kan sende dig en fil vedr. kriterier, når jeg er hjemme.
Hvis jeg ikke husker helt galt, har du en unik nøgle pr. kunde ( telefonnummer ). Denne kan du benytte som kriterie i din forespørgsel. Er det ikke den aktuelle kunde du har på skærmen, du vil overføre ??? ... i giver fald kan du henvise forespørgslen til den aktuelle formular´s telefonnummerfelt ...
Ved ikke om det er rigtig vedr. knap som bruges til dette. Har oprettet den til denne handling - Opdater data i formular.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.