Hej. Jeg har haft Win XP og Mandrake 10.0 installeret på samme harddisk, to forskellige partitions. Jeg vil gerne fjerne Mandrake fra den harddisk og kun have XP. Det jeg gjorde var at formatere den partition med Partition Magic 8.0. Derved forsvandt linux selvfølgelig. Den efterlod sig dog en Boot skærm (en blå en, hvor man kan vælge mellem, Linux, Windows, floppy, failsafe, etc.).
Hvordan kan jeg fjerne den? Er jeg nødt til at geninstallere Linux, for derefter at fjerne det på mere behørig vis, eller hvad?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Jeg har luret det. Til andre: 1: Boot på Windows xp cd'en 2: Tast 'r' for at komme ind i recovery konsol 3: Kør kommandoerne 'fixmbr' og 'fixboot'
Dette skal man selvfølgelig kun gøre hvis man ikke har andre bootable partitions man gerne vil beholde. (det tror jeg i hvert fald ikke er klogt)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.