Avatar billede puppetmaster Nybegynder
28. september 2004 - 11:10 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Ser bedre ud med 1.3mio. pixels end 4mio. pixels

En i familien har købt et digital kamera fra Netto, et Rollei CX400 (4 megapixels, ca. 2.000,-)
Når jeg sammenligner et billede taget ved 1.3 megapixels med et 4 megapixels, så ser det i første billede bedre ud end det sidste, ved 100% zoom. Det gør sig ikke gældende med vores digital kamera fra arbejdspladsen (Olympus Camedia 3 megapixels), der er der ingen forskel.
Så er mit spørgsmål så: Bruger Rollei kameraet interpolation? Hvis ja, er det så "tilladt" at kalde det et 4 megapixel kamera???
Avatar billede jpvj Nybegynder
28. september 2004 - 11:18 #1
Iflg. det jeg kan finde, så er Rollei et tysk firma - http://www.rollei.de/index_e.html

Kameraet har i flg. dets spec. en 4megapixel CCD, så det er et rigtigt 4megapixel kamera. Det hedder vist i øvrigt dcx400 :-)

Jeg kan ikke forklare hvorfor kvaliteten er dårligere, men du kan da prøve at kontakte producenten:


Phone: ++49 (0) 5 31 6 80 00
Fax: ++49 (0) 5 31 6 80 02 43

Email: info@rollei.de
Avatar billede retaxes Nybegynder
28. september 2004 - 11:23 #2
nu er det altså ikke de mange megapixels der gør forskellen, det er i høj grad optikken der er med til at gøre billederne skarpe, om det er interpoleret ved jeg ikke, men det skal nok passe.

Rollei er et meget gammelt firma der i mange år havde Rolleiflex (6x6) som deres flagskib.
Avatar billede retaxes Nybegynder
28. september 2004 - 11:26 #3
Jeg har selv et af de første Olympus Camedia kameraer med "kun" 0,8 Mpixels, det tager udmærkede billeder pga. optikken, men et godt gammeldags filmkamera er nr. 1 til de helt skarpe billeder.
Avatar billede puppetmaster Nybegynder
28. september 2004 - 11:57 #4
Det vil jeg prøve, jpvj.
retaxes: Ja, optikken betyder så sandelig også mest for mig, derfor skal jeg, når den dag oprinder, have mig et Sony CyberShot DSC-P100 m. Carl Zeiss optik.
Takker for hjælpen, begge 2
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup