Avatar billede claus1974 Nybegynder
28. september 2004 - 19:42 Der er 6 kommentarer

Spilserver på netværk!

Jeg har en bredbåndsforbindelse hos TDC, med aftale om fast IP adresse. Forbindelsen går ind i PC1's netkort 1. PC1's netkort 2 er konfigureret med lokal IP (192.168.0.1) og går ind i en switch. Til denne switch er PC2 og PC3 forbundet, og via "find automatisk IP" kan de bruge PC1's internetforbindelse, såfremt PC1 selvfølgelig er tændt. Altså, alt fungerer, og er tilsyneladende rigtigt koblet op!

Pyha, så langt så godt!

Jeg kan sagtens lave en spilserver på PC1, så folk udefra kan logge på uden problemer. Så fik jeg den smarte idé (jaja, jeg ka' godt) at lave en dedikeret server på PC2 og derved få det maksimale ud af forbindelsen. Nu er problemet så at jeg sagtens kan koble op på PC2's dedikerede server fra PC1 og PC3 - men folk udefra kan ikke komme på!!

What to do?

Kan i konsolen se at serveren bruger en lokal adresse (192.168.0.86) hvilket højest sandsynligt er problemet - men hvordan løser jeg det?
Avatar billede the_email Nybegynder
28. september 2004 - 19:43 #1
Du skal route en port fra PC1 til PC2.

Hvilket OS kører du på PC1?

/TheEmail
Avatar billede claus1974 Nybegynder
28. september 2004 - 19:50 #2
Kører XP på PC1 og Windows 2000 på PC2.
Bemærk i øvrigt at det er forbundet af en switch og ikke en router!
Avatar billede kenp Novice
28. september 2004 - 23:33 #3
du kan rent faktisk forwardet de porte som du skal have videre til pc2 under konfigureringen af dit netkort på pc1
Avatar billede claus1974 Nybegynder
29. september 2004 - 19:51 #4
Og hvordan gør jeg så det?

- har desuden hørt at XP's nye firewall kan løse problemet, passer det - og i givet fald hvordan?
Avatar billede kenp Novice
29. september 2004 - 20:59 #5
firewall´en kan ikke løse det!

på det netkort som sidder i pc1 som har forbindelse til internettet, der højreklikker du på lanforbindelse og vælger egenskaber, på fanebladet avanceret der skulle du så kunne forwarde de porte du skal ahve sendt videre til pc2
Avatar billede claus1974 Nybegynder
09. oktober 2004 - 17:43 #6
Hmm, viker ikke.
Har investeret i en router, hvilket forhåbentlig løser problemet!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester