Avatar billede dosdesign Juniormester
29. september 2004 - 09:44 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Sp2 alt for sikker eller hva ?

Hej hvorfor kan man ingenting efter man har installeret windows XP's nyeste update SP2 (servicepack 2). Jeg kan ikke engang gå af nettet og afspille en simpel .swf (shockwave fil) med ex. windows media player "kan ikke afspille filen pga af aktuelle sikkerhedsindstillinger" står der, hvis jeg vælger at afspille i IE, kommer der først 2 warning beskeder frem inden du kan se den.

Ikke nok med det prøv at se klikke på et link på listen (dr.dk) http://www.dr.dk/forside/nav_sider/ttv1.shtml?venstre-stat=true det kan man heller ikke engang, kan du ??? Hvad skal man gøre, mine sikkerhedsindstillinger står på standardniveau (mellem), det kan da ikke passe den blokere så meget !
Avatar billede tlaursen Nybegynder
29. september 2004 - 09:49 #1
Det der sker på dit link, er at IE har fået indbygget en pop-up-blokker. Du kan slå det fra i Funktioner > Blokering af Pop-Up-Vinduer >
Avatar billede tlaursen Nybegynder
29. september 2004 - 09:53 #2
Hvis du går ind på > Funktioner > Internetindstillinger > Beskyttelse af personlige oplysninger > Indstillinger, Der tilføjer du www.dr.dk, så vil alle pop-up's på dette domæne blive tilladt.
Avatar billede darrich Novice
09. oktober 2004 - 10:45 #3
Jeg har samme problem efter jeg har lagt sp2 på.
Har nogle sjove reklamer m.m. til at ligge lokalt på pc'en, og det har ikke hjulpet at prøve at slå pop-up fra.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester