Tilføje en sletteforespørgsel til en kommandoknap?
Jeg har lavet en række forespørgsler som jeg har tilknyttet nogle kommandoknapper i min form. Problemet er, at jeg ikke kan tilføje en sletteforespørgsel. Forespørgslen fungerer som den skal, men det er ikke muligt at tilknytte den til en kommandoknap. Hvad er grunden til dette?
Hvis jeg havde en sådan knap ville jeg selvfølgelig gerne sætte en adgangskode på den..
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
Du kan bare vælge en anden forespørgsel, og efterfølgende selv gå ind og rette koden for knappens VedKlik-hændelse. Det skulle virke og er da rimeligt enkelt.
Okay, jeg har lidt problemer med at ændre den on click event procedure så den passer til min database.. Min databaserapport hedder bare "database" og min tabel hedder også "database". Når jeg klikker på knappen sker der intet.
I VBA editoren skal du vælge menuen Tools/References og her skal du så sætte et flueben i "Microsoft DAO 3.6 Object Library" (der kan stå et andet nummer end 3.6). Så skulle det virke.
Private Sub Sletknap_Click() Dim strSletTitel As String Dim strSQL As String Dim db As DAO.Database
Set db = CurrentDb()
If InputBox("Indtast kodeord", "AUTHORIZED PERSONNEL ONLY!") = "kodeord" Then strSletTitel = InputBox("Titel, der skal slettes", "SLET titel") If strSletTitel <> "" Then strSQL = "DELETE *.* FROM tblData WHERE Titel='" & strSletTitel & "';" db.Execute strSQL End If End If
Alternativt kan du jo bare lave kodeordet lidt "flydende":
"KinaKode" & WeekDay(Now()) & Format(Time, "h")
Her bliver kodeordet Kinakode efterfulgt (uden mellemrum) af ugedagens nummer (søndag er 1) og efterfulgt (uden mellemrum) af den aktulle klokketime. Lige nu vil koden altså blive KinaKode523. Selvfølgelig kan den "knækkes", men det er ikke helt ligetil. Nu har du fået en ide, så kan det jo være at du er mere kreativ end jeg. :0)
Marcus1911 > Skulle du ikke se at få lukket det her spørgsmål?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.