Avatar billede tuba Nybegynder
03. oktober 2004 - 12:34 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Type Conversion Failure

Hej,

Jeg har en access db som jeg fyldet med data fra et excel ark via get external data -> import.

Problemet er at jeg får en Type Conversion Failure på lige præcis en kolonne som er fyldt med årstal selvom de i excelarket er formateret som text.. access tror det er formatet number men jeg har jo ændret type i excel, så hvorfor opstår fejlen ?
Avatar billede mugs Novice
03. oktober 2004 - 12:37 #1
Det er fordi den første række i Excel er tal, så vil Access også gøre det til tal. Imåporter til en temp tabel, og ved hjælp en f.eks en tilføjelsesforerspørgsel sender du data til den rigtige tabel med det korrekte format i felterne.
Avatar billede tuba Nybegynder
03. oktober 2004 - 12:46 #2
Jeg er ikke helt sikker på at jeg forstår dit svar... du må gerne uddybe... men jeg har flere kolonner hvor inholdet også er årstal, og den konvertering klarer den fint, så jeg forstår ikke hvorfor den kegler ud på det her ?
Avatar billede mugs Novice
03. oktober 2004 - 12:53 #3
Hvis dine årstal kolonner i Excel er fuldstændig ens, kan jeg ikke svare på, hvorfor een af dem "kegler" ud.

Men jeg har været ude for det samme tidligere, og når jeg importerer fra Excel, importerer jeg altid til en temporær tabel, der slettes efter importen.

En tilføjelsesforespørgsel sender alle eller udvalgte data fra een tabel til en anden. Denne anden tabel, hvor data skal ende har de korrekte datatyper i felterne. Det lyder lidt omstændigt, men hvis du automatiserer importen og tilføjelsen evt. med en makro, går det hurtigt.
Avatar billede tuba Nybegynder
28. marts 2006 - 23:31 #4
lukket...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester