Avatar billede speedy_2003 Nybegynder
08. oktober 2004 - 09:29 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Vis Vilke Vare Kunden Har Købt

Jeg er ved at oprette en kunde database hvordan viser jeg vis nu en kunde går ind og køber et produkt af mig så vil jeg gerne kunne gøre sådan at når jeg går ind og finde det produkt som kunden gerne vil købe i databasen så skal jeg kunne trykke på en knap hvor efter der så kommer en formular frem med følgende felter:

Titel
KundeID - her skal man kunne søge efter kundensID nummer
Købt - her skal den vise vilke dato varen er købt

når det så er gjort, så vil jeg gerne når jeg slår min kunde op så skal jeg kunne gå ind og se vilke vare kunden har købt og hvornår

er der nogen af jer eksperter der ved hvordan jeg gør det

jeg vil gerne have en simpel forklaring da jeg ikke er den bedste til access... jeg kan dog lave søgningen selv og visningen af produkter og kunder...
Avatar billede mugs Novice
08. oktober 2004 - 09:36 #1
Du må have 2 tabeller:

- Een der viser dine kunder med en unik nøgle.
- Een der viser hvilke varer og et datofelt for købet.

Du kan se hvilke varer kunden har købt ved flere metoder:

- Du kan evt. arbejde med sammenkædede formularer > Databasevindue > Formularer > Ny og vælg guiden "Sammenkædede formularer"

- Du kan også vælge at vise alle dine kunder i en fortløbende formular, og ved at sætte markøren i kundens unikke værdi, ved hjælp af DoCmd.FindRecord åbne en anden formular med een kunde / alle varer

- En 3. måde kan du se på makeiteasy.dk. Se under Tips og Tricks i øverste højre hjørne. Der er et eksempel på Dynamisk Filtrering- og søgefunktion.

Hvad der passer bedst til dit behov, kan kun du selv afgøre.
Avatar billede ricky Nybegynder
08. oktober 2004 - 09:40 #2
Det handler jo i bund og grund om at tilknytte den nødvendige information til kunden.

Du skal lave en 3. tabel hvor du har de felter der knytter kunde og produkt sammen (typisk kundeIDnr., produktIDnr. og evt. andre informationer der vedrører produktet/ordren specifikt).

Jeg tror at du med stor fordel kan prøve at hente regnskabsprogrammet fra http://www.sigmaregnskab.dk/ - det har også disse faciliteter.. og giver dig en mulighed for at 'kigge dem over skulderen' da koden følger med.

Det kan måske virke som et overkill at begynde at hente et regnskabsprogram til formålet - men i bund og grund er det en af faciliteterne fra et sådan at du ønsker.
Avatar billede speedy_2003 Nybegynder
08. oktober 2004 - 09:49 #3
okay jeg fatter desværrer minus lige nu.... kan en af jer ikke lige give mig lidt mere hjælp...
Avatar billede speedy_2003 Nybegynder
08. oktober 2004 - 09:50 #4
du har hjulpet mig før mugs...hehe så du burde vide at jeg ikke altid fatter det...
Avatar billede ricky Nybegynder
08. oktober 2004 - 10:02 #5
jeg overlader til mugs..
Avatar billede speedy_2003 Nybegynder
08. oktober 2004 - 10:12 #6
okay ricky helt iorden... men ellers tak for hjælpe
Avatar billede ricky Nybegynder
08. oktober 2004 - 10:24 #7
selv :)

jeg kan dog kun anbefale at prøve at kigge på Sigma regnskab - for det kan bl.a. det du gerne vil og lang række andre ting som du måske kommer til gerne at ville.

Igennem tiden har jeg stort set lært alt (jeg ved nemlig alt!) ved at kigge i kode og se hvordan andre har gjort det.
Avatar billede mugs Novice
08. oktober 2004 - 11:42 #8
speedy 2003 > Jeg får sandsynligvis ikke tid idag. På arbejde og først fri ca 22:30. Men skriv her hvordan det gåt og hvor langt du er nået. Så må jeg i løbet af weekenden.
Avatar billede speedy_2003 Nybegynder
08. oktober 2004 - 11:49 #9
jeg er desværrer ikke begyndt da jeg ikke fatter noget af det....så jeg vil meget gerne guides igennem når du lige får tid...
Avatar billede mugs Novice
08. oktober 2004 - 14:23 #10
ok
Avatar billede mugs Novice
10. oktober 2004 - 17:22 #11
speedy 2003 -> Jeg har lavet et udkast. Læg din email hvis du vil have det.
Avatar billede speedy_2003 Nybegynder
22. oktober 2004 - 20:12 #12
har droppet det.... lukker nu...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester