08. oktober 2004 - 14:09Der er
8 kommentarer og 3 løsninger
Anvendelse af HVIS med flere kriterier
En af mine kolleger har et regneark, hvor han har f.eks. 10 personer i de første rækker.
Efter et ophold har han rækker med de samme 10 personer i samme rækkefølge.
I de første rækker skal felterne med de 3 bedste scorer markeres med rød baggrundsfarve.
I de næste rækker skal der herefter indsættes en tekst, f.eks. "Betalt 30 kr.", hvis der kolonnen for den pågældende person er sket markering med rødt.
Jeg er kommet så langt, at hvis navnet i f.eks. celle a3 og celle a15 er ens, kan jeg godt får den til at skrive "betalt 30 kr." i celle c15, ved at angive følgende sætning =HVIS(A3=A8;"Betalt 30 kr.";"")
Men hvad skal der føjes til koden, hvis den kun skal skrive "betalt 30 kr.", hvis baggrundsfarven i den første celle er rød. Jeg mener at baggrunden defineres med "backcolor", men hvordan skrives den yderligere betingelse ind i HVIS-sætningen?
Det skal lige tilføjes, at arket i kolonne A har navnene, medens den i Kolonne C i de første rækker har pointscoren i tal, medens den i Kolonne C i de følgende rækker skal skrive den angivne tekst.
Du kan ikke teste på en celles format (fx farven) med en HVIS formel. Enten må du ud i noget programmering, eller også må du teste på det kriterium, der bestemmer om cellen er rød.
Jeg går ud fra, at det bestemmer du ved hjælp af betinget formatering. I så fald kan du teste på samme formel i din hvis sætning.
Du kan altså godt gøre cellen rød. Ydermere gemmer du et 1'tal i samme celle og sørger for at teksten farve også er rød. Derved kan man ikke se tallet (det har jo samme farve som baggrunden). Vha. 1'tallet kan du så lave din betingelse =HVIS(A3=A8;=HVIS(A3=1;"Betal 30 kr.";"");"")
japping-> Som jeg æser det cellerne med baggrundsfarven ikke tom. Der står allerede noget, så hvis du gemmer et 1-tal oveni, får du problemer. Og gør du tekstfarven rød kan du jo ikke læse det, der allerede står.
Jeg har læst Jeres svar og vender tilbage, når jeg er kommet på arbejde på mandag. Det kan lige oplyses, at jeg ikke normalt er nogen ørn til Excel, men at jeg har programmeret en del i Access.
Jeg er enig med jkrons i, at min kollega allerede har et tal i feltet, nemlig scoren (det er vist et eller andet med golf det drejer sig om).
Kan i alle have en god weekend - points vil blive fordelt, når jeg kommer ind på siden igen.
Tak for hjælpen til alle - problemet er, at baggrundsfarven sættes ind manuelt. Det skyldes, at der kan være flere spillere med samme antal points, og det er herefter regnskabsføreren der afgør, hvem der skal betale 35 kr. Derefter markerer han baggrunden i den pågældende spillers celle for den pågældende dag som rød.
Hvis Martien Moth og Jkrons også vil smide et svar, fordeler jeg points mellem jer alle tre.
Hej Japping !! Har givet dig alle points, da Jkrons ikke lagde et svar
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.