Avatar billede james_t_dk Juniormester
14. oktober 2004 - 23:52 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

osntkrnl missing or corrupted

Hej

Jeg får ovenstående besked, når jeg prøver at boote min W2K. Nu har jeg så sat disken i en anden maskine der også er en W2K.

Disken er partisioneret i 4 lige store dele 2 * FAT32 og 2 * NTFS. Min Boot partion (C) er NTFS.

Jeg kan se 3 af de 4 partioner, den jeg ikke kan se er C-drevet. Med file-recover pro, kan jeg se indholdet af disken, men kan den ikke gøres aktiv igen?

Prøver selv lige at aktivere den med FDISK lige nu!
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. oktober 2004 - 07:02 #1
HM, når jeg kikker på mit "missing" drev, med:

Exploreren:
Står der kun drev bogstav og lokal drev, ikke noget med størrelse og forbrugt plads.

Computer administration, lager, diskhåndtering:
Står der at størrelse, I orden, samt aktiv. Men man kan ikke komme ind og kikke på drevet, andet end med special værktøj, som File Recover pro. Det er som om at alt på drevet er slettet.

Men hvorfor er alt slettet?
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. oktober 2004 - 08:32 #2
Meget meget underligt.

Jeg opdaterede denne "anden" W2K, så den var på samme niveau, som den W2K partion der er/var blevet væk.

Så kunne denne windows pludselig se disken! Så jeg nu har fuld adgang til alle mine filer. Om lidt vil jeg prøve om jeg kan boote på disken igen.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. oktober 2004 - 09:08 #3
Får stadig samme fejl meddelse!
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. oktober 2004 - 11:39 #4
Tilsyne ladende var min system partion gået i et eller andet mode. Den var ikke længere NTFS formatere (tilsyneladende) derfor kunne den ikke boote. Det lykkedes mig at tage en backup af vigtige filer og jeg er netop nu ved at installere på disken igen. Jeg har selvfølgelig kontrolleret at disken ikke har nogle defekter! Fejlen er tilsyneladende opstået i forbindelse med noget opdatering og formatering af min anden NTFS partision på disken!

Hvis der er nogen der har en bedre forklaring, så høre jeg den gerne!

J;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester