08. marts 2001 - 11:52Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
Decentraliseret Napster
Hej xprtr.
Jeg har læst og hørt om Gnutella (og lign.) - håber også, I har. Den er en \"klon\" af Napster - men fungerer uden om en central server. Den fungerer med at hver computer har et index over nogle få andre computere - og når man så spørger sine naboer, spørger de deres naboer, og til sidst finder man én, som kan sende dig din mp3-fil (eller hvad du nu ønsker).
Mit spørgsmål er: hvordan fanden kan for eksempel det gnutella-program, jeg downloader og installerer nu, kende nogen andre? Hvordan kan jeg vide, hvem mine naboer er?
Tror du ikke der er et start point, som altid er det samme, eller en eller anden fast adr. de kan gå op og spørge på for at få lidt at starte med, de må jo gøre et eller andet i den stil, ellers skal den jo ligge og scane alle de pc den kan finder, det virker ikke som en god løsning.
Ja eller en maskine ( bruger som de ved altid er der) men det kan da også være at den scaner, indtil den finder når den kender, det er bare ikke en \"pæn\" måde at gøre det på. Dette er dog sagt uden at jeg ved hvordan det er lavet jeg bruger det ikke.
så skulle man lave noget med at man havde så mange af disse \"altid online\"-brugere i et index, som alle kunne opdatere - et index, som fulgte med programmet --- ?
Som udgangspunkt skal du skrive en adresse ind på en maskine der kører gnutella. Heldigvis er der \"nogle\" kendte servere (få listen fra gnutellas website).
Derfra bliver man så, peer-to-peer, sat i kontakt med de andre brugere, og gnutella\'s (på din maskine) interne adresseliste vokser og vokser.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.