Det er zq da også tåbeligt at bruge en xml-header, når man bare skriver almindelig html ...
For det første har man et problem med at browserne dårligt understøtter xml, men desuden med at den mest udbredte browser decideret skider på ens flotte koder, hvis ikke den aller-første linje starter med <!DOCTYPE ... og desuden inkluderer et dtd-link ...
Hvis du virkelig skriver xml er der fornuft, men for nuværende er der kun bagdele at hente ved at bruge en xml-header !-)
Synes godt om
Slettet bruger
17. oktober 2004 - 23:12#11
Jeg bliver næsten helt bange for dig nu, roenvig! (:S)
hmortensen >> Så vil du med andre ord tvinge den browser, 97% af nettets brugere anvender, til ikke at overholde standarden - for at 'redde' nogle få FireFox-brugere? ... eller ...? :)
Hvad kan jeg sige? Så er det ikke meget, du kender til CSS/(X)HTML. IE _kan_ ikke tolke CSS med noget før DTD'en. That's it 'n' that's that :)
Sæt XML-deklarationen ind og opret et div: <div style="height:100px;border:40px solid green">XXX</div>
Så vil du se, at divet (som det skal være) er 180px højt i alt andet end IE. IE opfører sig overhovedet ikke i overensstemmelse med standarderne, hvis der står noget før DTD'en.
Hvad er det, der ikke lykkes for dig i FireFox uden XML-tag'et? Kan det evt. skyldes, du laver andre fejl?
Ja, du skal fjerne <?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>' Primært fordi det får IE til at gå i quirks mode i stedet for standard mode, hvilket ikke er heldigt. (Det er en fejl i IE)
-- og sekundært fordi det er redundant kode, som principielt ingen betydning har for indholdet !-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.