Avatar billede hanser Nybegynder
21. oktober 2004 - 13:11 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

IP telefoni på trådløs router

Hej!

Jeg skal tilkobles internettet fra en anden beboer i min ejendom der har ADSL. Jeg har en bærbar computer med trådløst netkort, og ønsker at anvende dette (trådløs forbindelse fra den anden lejlighed er udelukket). Vi har tænkt os at trække et netkabel fra den anden lejlighed op til min.

Jeg vil gerne køre IP telefoni, så mit spørgsmål er, hvilket udstyr jeg skal bruge. Vil et "rent" access point være nok, eller skal jeg have fat i en trådlås router som f.eks. Linksys Wireless-G Broadband Router WRT54G? Jeg skal jo koble "IP telefon adapteren" til ét sted. Vil denne løsning fungere med den anden lejligheds router (kan man have to routere i samme netværk)?

Mange tak for svar!
Avatar billede hanser Nybegynder
21. oktober 2004 - 13:17 #1
Det var nu: Linksys Wireless-B Broadband Router BEFW11S4 jeg mente.. Den anden er vist kun et access point..
Avatar billede kenp Novice
21. oktober 2004 - 14:08 #2
WRT54G er nu en router ;)

Ja man kan godt have flere routere efter hinaden på et net. kræver bare lidt opsætning, men kan sagtesns lade sig gøre!

Jeg har dog ikke forstand på IP-telefoni (og hvordan vil du oprette dig når du ikke selv har en adsl forbindelse ;))
Avatar billede hanser Nybegynder
21. oktober 2004 - 14:29 #3
Ja, du har ret i det omkring WRT54G.. Det er bare mig der roder lidt i begreberne! :)

Hvis jeg har adgang til netværket igennem en router, burde jeg vel kunne ringe via IP.. Hmm.. Det kan godt være, at det bliver en tand for tekninsk.. Det vigtigste er at netværket virker- også hvis jeg smækker en router på.. Ellers skal jeg holde mig til et "rent" access point for nemheds skyld?!
Avatar billede kenp Novice
21. oktober 2004 - 14:31 #4
hvis i skal dele filer m.v. så ville jeg nøjes med et accesspoint!

Ja du kan ringe via ip, men hvad hvis han har en ip-telefoni forbindelse også! så vil du jo bruge hans! da jeg ikke tror du kan trække 2 forskellige telefoni forbindelser på den samme.
Avatar billede hanser Nybegynder
21. oktober 2004 - 14:36 #5
Hej igen!

Vi skal ikke dele filer.. Jeg skal kun kobles op på hans internetforbindelse, det er alt!

Du har nok ret i det med ip-telefoni..

Endnu en gang tak for hjælpen! :)
Avatar billede kenp Novice
21. oktober 2004 - 15:24 #6
du kan selv vælge om du vil have et ap eller router :) frit valg, men jeg ville nok vælge en router så var jeg sikker på at han ikke kunne smutte på mit netværk.
Avatar billede hr.usb Nybegynder
21. oktober 2004 - 20:49 #7
For det første mener jeg ikke det er noget problem med IP tlf.på en LAN side. Man får sit eget tlf. nr.(navn)som er bundet op til den PC/notebook som har abbonement på dette nummer(navn).
Bruger du f.eks. en tlf. som kobles til USB stikket kan du ringe op ligegyldigt hvor du befinder dig bare du har forbindelse/trådløs forbindelse til nettet.
Et forslag er her 
http://shopbasic.dk/mall/shop.asp?shop_id=5957&vare_id=345747
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester