Avatar billede tuidoi Nybegynder
24. oktober 2004 - 14:12 Der er 1 kommentar og
3 løsninger

Hvem kan modtage 2mbit forbindelse?

hej,
jeg har set et super tilbud på tiscali.dk hvor man får 2mbit for 199,- pr. måned.. men inden jeg bestiller ville jeg hører om jeg overhovedet kan modtage det.. har hørt at det er noget med en central man skal ligge tæt på.. og noget med noget kabel-kvalitet..
findes der nogle hjemme sider hvor man kan skrive sin adresse også få det tjekket med det samme??.. jeg kan huske at cybercity havde det engang.. men har været inde og kigge og sy's ik at kunne finde det..
kom med svar hurtigst muligt tak!

Med venlige hilsner..
Avatar billede cool_casper Nybegynder
24. oktober 2004 - 14:18 #1
Der ser ikke ud som de har noget online tjek !-)
Tror det nemmeste er at ringe til : 88 80 80 80
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
24. oktober 2004 - 14:18 #2
Det skal testes på centralen så vidt jeg ved, så du kan kun finde ud af det ved at spørge dem...
Avatar billede smolle Nybegynder
24. oktober 2004 - 14:19 #3
http://www.tiscali.dk/consumer/highway/faq.php#23

De skriver til dig hvis det ikke kan lade sig gøre. Så du kan bare bestille hvis du gerne vel have det. Kan det så ikke lade sig gøre, så har du jo ikke mistet noget på det.
Avatar billede zrednaz Nybegynder
25. oktober 2004 - 21:49 #4
Pas på med Tiscalis "supertilbud"... Man får jo kun 1 GB data om måneden - det er jo ingenting når man downloader med 2 Mbit/s (det svarer kun til at downloade i lidt over en time)! Desuden er det en skoduploadhastighed... Men det er da til at leve med. 1 GB om måneden er dog IKKE til at leve med. Mit forbrug ligger i hvert fald på omkring 10-15 GB om måneden, og jeg har endda kun 512/128.

Tiscalis løsning kan efter min mening kun anvendes hvis man udelukkende vil bruge sin forbindelse til at browse og tjekke post... måske spille lidt oz. Meget mere kan det vist ikke blive til. :-)

//Zred
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester