Avatar billede jthom Nybegynder
28. oktober 2004 - 09:38 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Grafik i signatur forsvinder

Vi har en fælles signatur i vores Outlook. Vi har cut and pasted den ind og så tilrettet data. I mange tilfælde kan man se logoet inde i signatur-editoren. Men ved oprettelse af mail kommer der blot en hvid boks med det berømte røde kryds. I nogle tilfælde kan vi få logoet/billedet på ved at slette det inde i signaturen og kopiere det ind igen. Det virker så et stykke tid men forsvinder efter nedlukning og genstart.

Har endvidere prøvet at gemme både .htm (html-koden for billedets lokation peger på den samme mappe som selve signaturen)  + .jpg filerne i Signaturmappen - dog uden et bedre resultat.

Forslag ?
Avatar billede foralias Praktikant
28. oktober 2004 - 10:19 #1
Det er fordi alt din grafik skal ligge på en web-server.
Hvis grfikken kun ligger lokalt på dine maskiner virker det ikke
Avatar billede foralias Praktikant
28. oktober 2004 - 10:20 #2
Du skal uploade alt grafikken og så inde i din editor skal du linke til grafikken (www.dinwebserver.dk/dit-grafik.jpg
Avatar billede foralias Praktikant
28. oktober 2004 - 10:22 #3
Se http://www.eksperten.dk/spm/508166 jeg tror det er samme problem
Avatar billede jthom Nybegynder
28. oktober 2004 - 11:05 #4
Vi har en del teknikere med bærbare...problemet er kun ved signaturer, som skal bruges i computere i netværk ?
Avatar billede foralias Praktikant
28. oktober 2004 - 11:34 #5
Ja det er et problem med grafik/billeder i outlook signaturer når de ligger lokalt altså indenfor eget net. Det var også derved jeg fandt ud af ligge alt grfik ud på nettet og så linke til det.
Men hvis du vil kan du da smide HTML koden herind så kan jeg kigge på den.
Avatar billede jthom Nybegynder
28. oktober 2004 - 11:44 #6
Hej igen,
nej den er god nok..har smidt billedet op på vores intranet og nu kører det perfekt..Points til dig....
Avatar billede foralias Praktikant
28. oktober 2004 - 12:03 #7
Jamen jeg takker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester