Avatar billede svende Nybegynder
03. november 2004 - 22:29 Der er 2 kommentarer

php gallery og safe_mode enable

Hej.

Jeg har søgt og søgt uden held efter et galleri som er skrevet i php, helst uden mysql og som virker selvom safe_mode er enable på webserveren, Den eneste funktion jeg leder efter at at den selv kan gør billeder synlige som jeg har uploadet til at bestemt directory uden at jeg skal skal røre en finger.

På forhånd tak!
Avatar billede morteeart Nybegynder
03. november 2004 - 22:44 #1
stort set alle billedegallerier kan køre på safe_mode on, fordi at safe mode er standart, det du glemmer er at du skal kunne CHMOD dine mapper til 777, for at der kan skrives i dem.. og dette her intet med safemode at gøre..

http://coppermine.sourceforge.net/ er et fint billedegalleri.

Hvis du vil liste alle billeder i en mappe kan du bruge glob() http://php.net/glob
Avatar billede morteeart Nybegynder
26. november 2004 - 04:34 #2
lukketid ?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester