S-video til projector
Først lidt bagrundsviden:jeg er den lykkelige ejer af en ASK C-200 projector (eller InFocus LP650) desuden har jeg også en DVD kiss DP-500. Slutteligt har jeg som grafikkort et ATI radeon 9800 Xt. Al overførsel af data / signal sker ved S-Video.
Når jeg bruger min DVD afspiller til at afspille film på projectoren (Bare en tilfældig film i divx format) er billedet knivskarpt som om jeg så den på computeren.
Men når jeg vil se den samme film, bare hvor jeg ikke bruger DVD afspilleren men computerens S-video udgang er billedet sløret og egntligt ikke særligt pænt.
Jeg går derfor ud fra at det er min opsætning af computeren der er noget galt med. Men efter at have forsøgt at pille mig frem til en bedre løsning (Uden held) er jeg nu gået død i det..
Kort sagt er der nogen der ved hvordan jeg får samme kvalitet ved at bruge min computer som jeg har på min DVD-afspiller
Mvh
Lars
