Avatar billede Slettet bruger
04. november 2004 - 14:09 Der er 1 kommentar og
1 løsning

S-video til projector

Først lidt bagrundsviden:

jeg er den lykkelige ejer af en ASK C-200 projector (eller InFocus LP650) desuden har jeg også en DVD kiss DP-500. Slutteligt har jeg som grafikkort et ATI radeon 9800 Xt. Al overførsel af data / signal sker ved S-Video.

Når jeg bruger min DVD afspiller til at afspille film på projectoren (Bare en tilfældig film i divx format) er billedet knivskarpt som om jeg så den på computeren.

Men når jeg vil se den samme film, bare hvor jeg ikke bruger DVD afspilleren men computerens S-video udgang er billedet sløret og egntligt ikke særligt pænt.

Jeg går derfor ud fra at det er min opsætning af computeren der er noget galt med. Men efter at have forsøgt at pille mig frem til en bedre løsning (Uden held) er jeg nu gået død i det..

Kort sagt er der nogen der ved hvordan jeg får samme kvalitet ved at bruge min computer som jeg har på min DVD-afspiller

Mvh

Lars
Avatar billede Jmv_cyber Novice
18. december 2005 - 17:09 #1
Jeg har ikke meget erfaring med projektere, men jeg ved at en alm. video maskine har indbygget tuner, så når man sætter antenne kablet til den og så et nyt videre til TV'et bliver signalet meget pænere. Hvis din DVD afspiller har tuner vil det forklare hvorfor opløsningen bliver meget pænere. Ved ikke hvor mange projektere der har tuner indbygget.
Avatar billede Slettet bruger
05. marts 2008 - 09:48 #2
Lukkes. Svaret er ikke fyldestgørende, Antenne signal er ikke lig S-Video. Desuden er det vist også forældet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester