Du skal sætte egenskaben "Formularvisning" til "Fortløbende formular" eller "Dataark"
Hvis du vælger "fortløbende", skal du i gang med at flytte rundt på dine felter, så de står ved siden af hinanden og således at detaljesektionen er så lav som muligt. Dette sker automatisk med Dataark.
Det nemmeste er at starte forfra og få guiden til at lave en fortløbende formular baseret på tabellen/forespørgseln
Så er der ikke så meget mere at gøre. Jeg ved ikke om der findes et ActiveX-komponent, som kan vise data vandret i stedet for lodret. Jeg har aldrig hørt om det. Det er som regel også med blandet success at bruge eksterne komponenter, som enten er dyre eller dårlige.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.