Avatar billede tuep Nybegynder
11. november 2004 - 23:09 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hvordan låser man en mappe?

Hej med jer

Håber nogen kan hjælpe mig. Mine unger og jeg deler computer, men jeg må tilstå at have enkelte voksen ting på min kværn, som jeg ikke syntes de skal se. Men de er jo skide smarte til at finde rundt på pc´en, så mit spørgsmål er om man kan låse en mappe, så der skal bruges kode for at få adgang til indholdet?

På forhånd tak

Tue
Avatar billede kabbak Professor
11. november 2004 - 23:18 #1
Sådan gøres mapperne private
Åbn Denne computer.
Dobbeltklik på det drev, hvor Windows er installeret (normalt drev C, medmindre der er flere drev på computeren).
Hvis indholdet af drevet er skjult, skal du klikke på Vis dette drevs indhold under Systemopgaver.

Dobbeltklik på mappen Dokumenter og indstillinger.
Dobbeltklik på brugermappen.
Højreklik på en mappe i brugerprofilen, og klik derefter på Egenskaber.
Marker afkrydsningsfeltet Gør mappen privat, så kun jeg har adgang til den under fanen Deling.
Bemærk!

Dobbeltklik på ikonet Denne computer på skrivebordet, hvis du vil åbne Denne computer.
Denne indstilling er kun tilgængelig for mapper, der er indeholdt i din brugerprofil. Mapper i din brugerprofil omfatter Dokumenter og tilhørende undermapper, Skrivebord, menuen Start, Cookies og Foretrukne. Hvis du ikke gør disse mapper private, er de tilgængelige for alle, der bruger computeren.
Hvis du gør en mappe privat, er alle dens undermapper også private. Hvis du f.eks. gør mappen Dokumenter privat, gør du også Musik og Billeder private. Når du deler en mappe, deler du også alle dens undermapper, medmindre du gør dem private.
Du kan ikke gøre dine mapper private, hvis drevet ikke er formateret som NTFS. Hvis du vil have oplysninger om, hvordan du konverterer drevet til NTFS, skal du klikke på Relaterede emner.





Men mon ikke at det betyder at børnene og dig, skal have hvert sit login.

Har ikke prøvet selv.
Avatar billede Slettet bruger
11. november 2004 - 23:26 #2
jo, som kabbak er inde på så kræver det at det er med forskellige brugere. Så de mapper du gør private vil du kunne se som almindelige mapper du du er logged ind. Når andre brugere så er logged ind kan de _ikke_ få adgang til dem..
Avatar billede ranglen Nybegynder
11. november 2004 - 23:29 #3
Men er alle brugere så admins, vil de alligevel godt kunne pille sig frem til mappen med ovenstående metode
Avatar billede johnstigers Seniormester
12. november 2004 - 08:16 #4
kabbak> jo, den metode betyder at der skal oprettes en profil til ungerne. Det skal der faktisk uanset hvad, for at gøre mapper private under en bruger og så lade andre logge ind på samme bruger - ja det giver jo ligesom ikke effekt :)

Men måske kan et program som folderguard løse problemet: http://www.winability.com/folderguard - har endnu ikke fundet et gratis af samme slags.
Avatar billede mickey777 Nybegynder
12. november 2004 - 14:31 #5
Det er program er freeware og meget anvendeligt.

http://www.topdownloads.net/software/view.php?id=11463
Avatar billede tuep Nybegynder
16. november 2004 - 23:49 #6
Jeg har kun ét login, så jeg vælger at belønne Mickey777. Har ikke fået det testet endnu. Tak til jer andre og undskyld den lange svartid!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester