13. november 2004 - 14:50Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Fra PC til TV?
Hej allesammen.
Jeg har et problem med at få mit TV til at vise min computerskærm-billede i farver. Det eneste den kan, er at vise min windows desktop i sort/hvid... Jeg har SVHS kabel i både TV og PC, og jeg har også prøvet med SCART til SVHS... Hvorfor kan det ikke vises i farver på mit tv (som er helt nyt)? mit grafikkort er et ASUS Gforce 4 ti4200...
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Prøv at se om ikke der skulle være endnu et punkt i AV-menuen hvor du kan vælge svhs. Og så skal du højreklikke skrivebordet, vælge egenskaber. Fanebladet indstillinger, knappen avanceret. Fanebladet Asus Geforce Ti4200. Her vælger du nview, og vælger klon, samt gør den analoge skærm til primær skærm. Klik så tv'et, vælg Enhedsindstillinger, Ouputenhed og vælg Pal B. Så vælger du fuldskærmsvideo, og at den skal vises på sekundær skærm.
Det er på tv'et. Man har typisk av1, av2 og muligvis av3. På mit tv har jeg yderligere svhs, som kører sammen med scartstikket av2. Hvis jeg vælger av2 ser jeg billedet i sort/hvis, vælger jeg svhs bliver det farve.
Endvidere er det også kun det ene scartstik hvor svhs er understøttet (på mit philps er det det øverste)
Du kan prøve de forskellige indstillinger inde i Enhedsindstillinger, Ouputenhed. Den kan sagtens vise de øvrige PAL-formater også og hver indstilling giver en ganske svag forskel. Måske du kan finde en der står bedre. Og hvis dit fjernsyn understøtter ntsc, så prøv også det. Der er mange forskellige indstillinger inde under enhedsindstillinger som man kan prøve sig med.
Jeg selv kasserede et FX5600 kort, og bruger nu et ti4200, netop på grund af flimmer. Det lykkedes simpelthen ikke at fjerne det flimmer.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.