Avatar billede mejlvang Nybegynder
24. november 2004 - 17:48 Der er 1 kommentar

lås en sprite fast til en anden

hej.

Jeg har et billede, som fungerer som mit baggrundsbillede i Lingo. Ovenpå den, har jeg 5 andre elementer (billeder og vectorshapes), som fungerer uafhængigt af baggrunden.

Mit problem er, at jeg på et givent tidspunkt gerne vil have baggrunden til at roterer, og så skal de 5 elementer som ligger ovenpå, følge med, så de beholder deres position i forhold til baggrundsbilledet.

hvordan gør man lige det?
Avatar billede medieroed Praktikant
25. november 2004 - 00:10 #1
Du skal "bare" sørge for at de sprites der skal roteres har samme regpoint som dit baggrundsbillede, derefter er det bare at rotere dem samtidigt. Desværre er der ikke en "group-knap i director"
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester