Avatar billede jomhum Nybegynder
29. november 2004 - 17:57 Der er 1 løsning

Wireless router i forlængelse af en IP-telefonadapter (m. router)

Kære Eksperter

Jeg er novice på netværksområdet, men har nu kastet mig over både IP-telefoni og trådløst netværk. Som forventet kan jeg dog ikke få skidtet til at køre!!
Jeg har bredbånd via kabelmodem. Jeg har sat min IP-telefonadapter (Grandstream ATA 486) til modem'et og både internet og telefoni fungerer upåklageligt (efter X antal opkald til TDC's helpdesk).
Men nu kommer problemerne: Jeg har investeret i en linksys WRT54G trådløs router, som jeg havde tænkt mig skulle sidde i forlængelse af Grandstreamen, så jeg kan komme på internettet med både min stationære og to bærbare (de sidstnævnte med trådløs forbindelse. Jeg har fulgt installationsbeskrivelsen på den medsendte dokumentation, men midt i installationsprocessen skrives, at der ikke kan opnås adgang til internettet.
Hvad skal jeg gøre????? - gerne fra A til Z!!
Avatar billede jomhum Nybegynder
01. december 2004 - 08:48 #1
Jeg lukker spørgsmålet!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester